Jak eksploatować Lampę UV?
Jak zbudowana jest lampa sterylizująca UV?
Każda lampa UV posiada obudowę zazwyczaj wykonaną ze stali nierdzewnej. Wewnątrz rury osłonowej umieszczamy promiennik UV. Lampa będzie działała tylko wtedy, kiedy układ zasilający zostanie włączony i dostarczy promiennikowi odpowiednie napięcie.
Jak prawidłowo dbać o lampę bakteriobójczą UV?
Lampy UV nie wymagają specjalistycznych i częstych działań, tak jak jest to konieczne w przypadku większości stacji uzdatniania wody. Jednak, żeby lampa sterylizująca UV działała prawidłowo, czyli usuwała mikroorganizmy chorobotwórcze, musimy pamiętać o kilku rzeczach.
Promiennik
Promiennik zazwyczaj działa bezawaryjnie przez 9000 h, należy pamiętać, że każdorazowe wyłączenie lampy UV skraca ten czas (zaleca się nie wyłączanie lampy UV nawet wtedy kiedy okresowo nie korzystamy z wody). Promienniki UV stopniowo się zużywają i tracą swoją moc. Według zaleceń Producentów żarnik powinien być wymieniany raz w roku. Po tym okresie promienniki należy wymienić, nawet jeśli działają — ich intensywność jest już na tyle słaba, że nie może zagwarantować skutecznej eliminacji szkodliwych mikroorganizmów. Niektóre urządzenia wyposażone są w czujnik promieni UV - wysyłają ostrzeżenie (świetlne, dźwiękowe lub w postaci komunikatu na wyświetlaczu), kiedy intensywność promieni UV spada poniżej bezpiecznego poziomu.
Rura osłonowa
Dodatkowo okresowo trzeba czyścić osłonę żarnika (rurę osłonową) dbając, aby wewnątrz nie było osadów blokujących przedostawania się promieniowania UV. Regularnie przecieraj kwarcową rurę osłonową przy użyciu miękkiej szmatki, aby usunąć osad, który może zbierać się na powierzchni rury. Możesz użyć w tym celu preparatu usuwającego kamień. Wymiana rury osłonowej zazwyczaj jest konieczna po upływie 2 lat (w przypadku lamp firmy Cintropur- co 5 lat) wtedy też należy wymienić uszczelkę.
Utrzymanie prawidłowej jakości wody dostarczanej do lampy UV
W przypadku filtrów wstępnych znajdujących się przed lampą sterylizującą, należy zwrócić uwagę na przeprowadzony w odpowiednich odstępach czasu serwis, wymianę wkładów filtracyjnych, dosypanie złoża- aby jakość wody docierającej do lampy była taka jak w trakcie doboru tych urządzeń.
UWAGA!
Nigdy nie należy dotykać promiennika i kwarcowej rury osłonowej gołymi rękami! Montaż i wymianę tych komponentów należy przeprowadzać w rękawiczkach. Zanieczyszczenia znajdujące się na rękach pozostają na szkle i ograniczają ilość promieni biorących udział w dezynfekcji. Może to powodować również skrócenie żywotności promiennika.
Promiennik UV nie jest zwykłą żarówką!
Jedną z najbardziej niezrozumianych rzeczy na temat systemu uzdatniania wody promieniami UV jest to, że promiennik UV powinien zostać wymieniony, mimo że nadal działa. Dlaczego okres użytkowania jest zwykle definiowany jako 9000 godzin lub około roku ciągłego użytkowania?
Zwykła żarówka działa przepuszczając prąd przez włókno wolframowe. To generuje ciepło, które powoduje świecenie wolframu. Ten blask znajduje się w widmie światła widzialnego, więc widzimy światło. Włókno wolframowe ulega zużyciu, a ostatecznie staje się tak cienkie, że dosłownie pęka. Wtedy też wiemy, że okres użytkowania żarówki się zakończył.
Lampa UV działa jednak na innej zasadzie, bardziej jak światło fluorescencyjne. W tym przypadku elektryczność nadal przepływa przez włókno wolframowe żarnika UV, które się nagrzewa, a energia ta „wzbudza” pary rtęci zawarte w lampie (używana jest tylko bardzo niewielka ilość rtęci, zwykle <10 mg i jest szczelnie zabezpieczona wewnątrz). W tym przypadku to para rtęci świeci i emituje światło ultrafioletowe (UV), dezynfekując wodę. Ta bardzo niewielka ilość rtęci zawarta w lampie UV zapewni wystarczające promieniowanie UV do dezynfekcji wody przez około rok. Potem, chociaż wydaje się, że lampa działa- nie wytwarza wystarczającej ilości promieniowania UV, aby usunąć wszystkie szkodliwe mikroorganizmy.