Butle 

11 produktów
Pokazuje 1 - 11 z 11 elementów
Pokazuje 1 - 11 z 11 elementów

Butle ciśnieniowe BWG

Woda stanowi medium niezbędne w większości procesów przemysłowych, a także w rolnictwie, ogrodnictwie, sektorze usług czy budownictwie mieszkaniowym. W niemal każdym przypadku przed dopuszczeniem cieczy do użytku niezbędne jest jej uzdatnianie. Pozwala ono na osiągnięcie takiego składu i poziomu czystości medium, który jest optymalny dla danego zastosowania. Jednym z powodów uzdatniania wody jest eliminowanie tzw. kamienia kotłowego, który niszczy instalacje. Do odwapniania, czyli zmiękczania wody, wykorzystuje się m.in. butle ciśnieniowe BWG.

Czym jest butla ciśnieniowa?

Butla ciśnieniowa różni się od zbiornika głównie kształtem i proporcjami. Podczas gdy zbiorniki są niskie i pękate, typowe butle BWG przypominają wąskie i wysokie tuby. Różnią się one wysokością i średnicą, co wynika z ich odmiennej pojemności. Standardowe wymiary to np. 7x35 cali, 10x35 cali, 10x44 cali itp., przy czym pierwsza wartość jest średnicą podstawy, a druga – wysokością.

Zbiorniki BWG tego typu mają tę zaletę, że zajmują niewiele miejsca w hydroforniach czy stacjach uzdatniania wody. Znoszą też ciśnienie do około 10 barów, co wynika z ich dwuwarstwowej budowy. Materiałem do wykonania zbiornika wewnętrznego jest najczęściej polietylen – doskonale sprawdzający się w kontakcie z wodą użytkową i pitną. Zewnętrzna obudowa jest narażona na znacznie więcej czynników i może ulegać uszkodzeniom mechanicznym, działaniu zmiennych temperatur czy nasłonecznienia. Dlatego płaszcz butli BWG jest wykonany z włókna szklanego i żywicy epoksydowej.

Gdzie stosuje się butle ciśnieniowe BWG?

Butle BWG znajdują zastosowanie między innymi w profesjonalnych systemach zmiękczania wody. Łączone w pary i wyposażone w dodatkowe zbiorniki na solankę orazgłowice automatyczne mogą pracować wymiennie w systemie ciągłym. Każda butla ciśnieniowa jest przeznaczona nażywicę jonowymienną, ale można też w niej umieszczać inne podłoża. Dzięki temu pełnią funkcję nie tylko zmiękczaczy, ale też odżelaziaczy, odmanganiaczy i innych form uzdatniania. Zastosowanie butli jest bardzo różnorodne, a kompletne zmiękczacze mogą być montowane w miejscach takich jak:

 • myjnie samochodowe,
 • szpitale,
 • hotele,
 • kotłownie,
 • budynki mieszkalne,
 • obiekty przemysłowe,
 • pralnie i wiele innych.

Parametry techniczne butli BWG

Zbiorniki BWG charakteryzują się zakresem pojemności od 6,3 do 1743 litrów. Producent ten jest znany z wyrobów wysokiej jakości, które doskonale sprawdzą się w przemysłowych i domowych systemach uzdatniania wody,zmiękczaczach czy innych. Butle ciśnieniowe tej marki mają następujące parametry:

 • ciśnienie pracy – 10 barów,
 • temperatura pracy – 1–49°C,
 • wytrzymałość na rozrywanie – 42 bary (wg testu NSF) i 68 barów (wg testów producenta),
 • hydrauliczny test wytrzymałościowy – około 100 000 cykli (NSF) oraz 250 000 cykli (test producenta),
 • nowoczesna technologia produkcji obudowy (bez zgrzewania),
 • wzmacniany gwint.

 

Butle BWG są produkowane zgodnie z dyrektywą europejską dotyczącą urządzeń ciśnieniowych (PED). Standardowo mają kolor niebieski. Dobór odpowiedniej pojemności zbiornika powinien uwzględniać wymagania technologiczne zastosowanego podłoża filtracyjnego (m.in. wysokość nasypową). Zależnie od tego, czy będzie on stanowić element wolnostojący instalacji, czy zostanie wbudowany w kompaktowe urządzenie, można też wybierać butle z podstawami lub bez nich.