Normalnie otwarte 

7 produktów
Pokazuje 1 - 7 z 7 elementów
Pokazuje 1 - 7 z 7 elementów

Elektrozawory – jak wybrać prawidłowy

Oferujemy zawory elektromagnetyczne, które służą do odcinania lub sterowania przepływem mediów: wody, powietrza bądź gazów obojętnych. Elementem sterującym w elektrozaworach jest cewka elektromagnetyczna. Wybierając odpowiedni zawór elektromagnetyczny do swojej instalacji, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na napięcie i moc cewki oraz na rodzaj zasilania: prąd stały, prąd zmienny oraz przyłącze.

Istotne parametry podczas wyboru elektrozaworów

Pozostałe istotne parametry, dzięki którym wybierzecie właściwy elektrozawór membranowy, to rodzaj medium, które będzie płynąć przez zawór oraz jego parametry. Mowa tutaj na przykład o agresywnych chemikaliach, które mogą uszkodzić korpus oraz wpłynąć na jego uszczelnienie. Niewłaściwe dobranie elektrozaworu do parametrów swojej instalacji będzie skutkowało nieszczelnością, szybszym zużyciem zaworu lub częstymi awariami.

Elektrozawory normalnie otwarte – jak działają

Wyróżnia się dwie podstawowe zasady działania elektrozaworów:

  • Elektrozawory normalnie otwarte (NO) – zawór, który w stanie spoczynku, czyli bez napięcia na cewce, przepuszcza medium. Impuls napięcia aktywuje zamknięcie zaworu.
  • Elektrozawory normalnie zamknięte (NZ) – zawór, który w stanie spoczynku, czyli bez napięcia na cewce, nie przepuszcza wody. Tego typu elektrozawory stosowane są przy lampach antybakteryjnych UV.

Wybierając elektrozawory normalnie otwarte lub normalnie zamknięte należy zadbać o to, aby pasowały do pozostałych elementów instalacji. Jednym z takich parametrów jest współczynnik Kv, oznaczający wielkość przepływu wody podany w m3/h przy ciśnieniu różnicowym dla 1 bara.

Zawory elektromagnetyczne możemy podzielić także na:

  • Elektrozawór pośredniego działania – do prawidłowego działania potrzebuje różnicy pomiędzy ciśnieniem wejściowym a wyjściowym w granicach 0,15–0,5 bara. Do otwarcia przypływu wykorzystywana jest siła wytwarzana przez ciśnienie medium.
  • Elektrozawór bezpośredniego działania – zawory, które nie wymagają ciśnienia minimalnego i można je stosować w układach bez ciśnienia początkowego, w układach podciśnieniowych oraz w obiegowych układach zamkniętych i spustowych.

Zawory elektromagnetyczne – pozostałe parametry

W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz elektrozawory normalnie otwarte oraz normalnie zamknięte, do wody, do powietrza oraz do pary wodnej. Polecamy zamontowanie zaworów elektromagnetycznych zarówno w instalacjach domowych (przede wszystkim w inteligentnych domach), jak i przemysłowych. W ten sposób można uniknąć najczęstszych usterek maszyn, wynikających z nagłych zmian ciśnienia. Najbardziej narażone są maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych, przetwórstwa spożywczego oraz przemysłowe urządzenia myjące.

Oferujemy szeroki wybór elektrozaworów, między innymi włoskiej firmy ODE. Wszechstronność zaworów elektromagnetycznych tej marki pozwala na zastosowanie ich w bardzo wielu różnych branżach: od budownictwa i zakładów przemysłowych, przez myjnie i firmy spożywcze, na oczyszczalniach ścieków kończąc. Wszystkie elektrozawory posiadają atesty PZH oraz spełniają należyte normy, zapewniając w ten sposób bezpieczne i bezawaryjne działanie przez wiele lat.