Elektrozawory 

38 produktów
na stronę
Pokazuje 1 - 30 z 38 elementów
Pokazuje 1 - 30 z 38 elementów

Do czego służy zawór elektromagnetyczny do wody?

Elektrozawory do wody mają za zadanie odcinać bądź sterować przepływem cieczy w instalacjach wodnych. Składają się z cewki i korpusu. Elementem odpowiedzialnym za sterowanie jest cewka elektromagnetyczna. Położeniem zaworu steruje sygnał elektryczny. Przepływający prąd elektryczny tworzy pole magnetyczne, które przyciąga rdzeń lub ruchomą kotwicę aż do ogranicznika. Kiedy prąd przestanie płynąć i pole magnetyczne zanika, sprężyna przyciąga rdzeń bądź kotwicę do pozycji wyjściowej.

Elektrozawory do wody najczęściej dostarczane są jako kompletne zestawy – zawierające cewkę i wtyk. Korpus wykonuje się z mosiądzu, a elementy wewnętrzne ze stali nierdzewnej, co zapewnia długą żywotność produktu. Zakres temperatur pracy jest zawsze podany w specyfikacji dla konkretnego typu. Zawory te nie są przeznaczone do kontrolowania przepływu substancji wybuchowych, łatwopalnych lub utleniających.

Istnieje kilka sposobów klasyfikowania elektrozaworów:

 • ze względu na sposób działania
 • liczbę dróg przepływu, przeznaczenie
 • rodzaj elementu sterującego przepływem
 • przeznaczenie

Wszystkie elektrozawory dostępne w naszym sklepie internetowym to wysokiej jakości urządzenia wykorzystywane w wielu branżach, między innymi w budownictwie, zakładach przemysłowych, myjniach, firmach spożywczych, oczyszczalniach ścieków i wodociągach. Doskonale sprawdzają się także w nowoczesnych domach z inteligentnym systemem sterowania, a także w systemach przeciwpożarowych.

Elektrozawory – rodzaje

W naszym sklepie internetowym dostępna jest szeroki wybór zaworów elektromagnetycznych w zależności od konkretnych wymagań aplikacji. Różne funkcje elektrozaworu zależą od typu posiadanego zaworu oraz operacji, do których wykonania zawór jest potrzebny. Wyróżnia się dwa podstawowe stany, w których może działać zawór elektromagnetyczny.

Dostępne w naszej ofercie zawory ciśnieniowe do wody włoskiej firmy ODE występują w funkcji Normalnie Zamkniętej (pozycja wyjściowa zaworu jest zamknięta, otwiera go podanie napięcia) oraz w funkcji Normalnie Otwartej (pozycja wyjściowa zaworu bez prądu jest otwarta, a zamyka go podanie napięcia na cewkę).

Zawór elektromagnetyczny bezpośredniego działania

Działanie bezpośrednie to termin zwykle kojarzony z elektrozaworami membranowymi lub grzybkowymi. Oznacza to, że zasilanie elektromagnesu będzie miało bezpośredni wpływ na położenie elektromagnesu. Na przykład, jeśli zawór ciśnieniowy jest zamknięty (znajduje się w pozycji spoczynkowej), zasilanie elektromagnesu spowoduje przesunięcie membrany do pozycji otwartej – jest to możliwe nawet przy zerowym ciśnieniu. Zawory bezpośredniego działania pozwalają sterować stosunkowo dużymi natężeniami przepływu.

Zawór elektromagnetyczny o działaniu pośrednim (sterowany zaworem pilotowym)

Zawory elektromagnetyczne o działaniu pośrednim, znane również jako „zawory elektromagnetyczne sterowane pilotem” lub „serwomechanizmy”, są zwykle elektrozaworami membranowymi. Termin „sterowany pilotem” oznacza, że ​​medium działa jak pilot wspomagający działanie zaworu. Wlot elektrozaworu ma zwykle mały otwór, który umożliwia przedostanie się części wody do wnęki w górnej części membrany. W normalnie zamkniętym zaworze wywiera ona nacisk na górną część membrany, utrzymując ją w pozycji zamkniętej.

Gdy cewka elektromagnesu jest zasilana, membrana otwiera się i ciecz jest zmuszana do przepływu z górnej komory z powrotem do głównego przewodu ciśnieniowego. Główną zaletą stosowania pośrednich zaworów elektromagnetycznych jest mniejsze zapotrzebowanie na energię w porównaniu z zaworami bezpośredniego działania. Dlatego zawory elektromagnetyczne o działaniu pośrednim są zwykle bardziej opłacalne.

2/2-drożny

Zawór elektryczny 2/2-drożny ma dwa porty (wlot i wylot) oraz dwie pozycje (otwarty i zamknięty). Większość zaworów 2/2-drożnych jest normalnie zamkniętych i można je stosować do przepływu wody tylko w jednym kierunku. Zwykle jest to oznaczone strzałką na obudowie.

3/2-drożny

Zawór ciśnieniowy 3/2-drożny ma trzy porty i dwie pozycje. Jest zwykle sterowany bezpośrednio i działa od 0 barów. Ma małe otwory, dzięki czemu nadaje się tylko do niewielkich przepływów. Jeśli potrzebujesz większego otworu, możesz rozważyć zastosowanie trójdrożnego elektrycznego zaworu kulowego.

Na co zwrócić uwagę, kupując zawór ciśnieniowy?

Wybierając zawór elektromagnetyczny, warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry, takie jak:

 • średnica nominalna
 • rodzaj przyłącza
 • wielkość przepływu
 • materiał wykonania
 • napięcie zasilania
 • pobór mocy
 • zakres ciśnień
 • czas otwarcia i zamknięcia zaworu

Już teraz zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą sklepu internetowego FiltryBB.pl, w którym dostępne są markowe zawory do wody. W przypadku montażu lampy UV antybakteryjnej, rozważ zakup elektrozaworu, który w przypadku braku prądu i niedziałającej lampy bakteriobójczej odetnie dopływ skażonej wody do domu.