Normalnie zamknięte 

26 produktów
Pokazuje 1 - 26 z 26 elementów
Pokazuje 1 - 26 z 26 elementów

Elektrozawory – wybór jest prosty

Zawory elektromagnetyczne mają za zadanie odcinać przepływ mediów – wody, powietrza lub pary wodnej – lub nim sterować. Za to drugie w elektrozaworach odpowiedzialna jest cewka elektromagnetyczna. Istnieje szereg parametrów, na które należy zwrócić uwagę, wybierając właściwy zawór do naszej instalacji. Największe znaczenie ma przede wszystkim napięcie, moc cewki oraz rodzaj zasilania: prąd stały lub prąd zmienny. (oraz przyłącze).

Innym ważnym czynnikiem, który pomoże nam dopasować elektrozawór do instalacji, jest rodzaj medium, które ma przez niego przepływać. Jeżeli dobieramy zawór do instalacji z chemikaliami, koniecznie należy sprawdzić, czy ciecz nie jest agresywna oraz czy nie uszkodzi urządzenia. Żrąca ciecz może sprawić, że korpus elektrozaworu stanie się nieszczelny, a to z kolei doprowadzi do licznych awarii. Dlatego właśnie tak istotne jest, aby rodzaj medium był odpowiedni do danego modelu zaworów.

Elektrozawory normalnie zamknięte – jak działają

Wśród elektrozaworów wyróżniamy dwie podstawowe zasady działania:

  • Elektrozawory normalnie otwarte (NO) – zawory, które bez napięcia na cewce (czyli w stanie spoczynku) przepuszczają medium. Zamknięcie następuje po otrzymaniu impulsu zasilania.
  • Elektrozawory normalnie zamknięte (NZ) – zawory, które bez napięcia na cewce nie przepuszczają wody ani pozostałych mediów, a otwierają się dopiero po impulsie zasilania. Tego typu elektrozawory stosowane są przy lampach antybakteryjnych UV.

Wybierając elektrozawory normalnie zamknięte lub normalnie otwarte, zadbajmy o to, by były dopasowane do pozostałych elementów naszej instalacji. Jednym z nich jest z pewnością współczynnik Kv, który oznacza wielkość przepływu wody i jest podany w m3/h przy ciśnieniu różnicowym dla 1 bara.

Inny podział zaworów elektromagnetycznych to:

  • Elektrozawory pośredniego działania – potrzebują różnicy pomiędzy ciśnieniem wejściowym a wyjściowym w granicach 0,15–0,5 bara, aby działać prawidłowo. Siła wytwarzana przez ciśnienie medium otwiera przepływ.
  • Elektrozawory bezpośredniego działania – do prawidłowego działania nie potrzebują ciśnienia minimalnego, co pozwala na zastosowanie ich w układach bez ciśnienia początkowego, układach spustowych oraz obiegowych układach zamkniętych.

Zawory elektromagnetyczne – inne właściwości

W naszej ofercie umieściliśmy zawory normalnie zamknięte oraz normalnie otwarte do różnych mediów: wody, powietrza i gazów obojętnych. Zawory elektromagnetyczne są niezbędne w instalacjach przemysłowych po to, by uniknąć najczęstszych usterek maszyn powodowanych przez nagłe zmiany ciśnienia. Coraz częściej jednak elektrozawory potrzebne są także do instalacji domowych, na przykład jeżeli przymierzamy się do budowy tak zwanego inteligentnego domu.

W naszym sklepie internetowym znajdziecie szeroki wybór elektrozaworów – między innymi włoskiej firmy ODE. Są to urządzenia niezmierne wszechstronne, dzięki czemu można je stosować w wielu różnych branżach: od budownictwa i zakładów przemysłowych, przez myjnie i firmy spożywcze, na oczyszczalniach ścieków kończąc.