Testy do wody 

20 produktów
Pokazuje 1 - 20 z 20 elementów
Pokazuje 1 - 20 z 20 elementów

Kiedy przeprowadzić badanie twardości wody?

Zastanawiasz się, czy woda z Twojego kranu jest czysta? Rozważasz zakup urządzenia filtrującego wodę, bądź już taki nabyłeś i teraz chciałbyś się dowiedzieć, czy faktycznie działa? W każdej z tych sytuacji najprostszym rozwiązaniem problemu będzie tester wody. Dzięki testom do wody pitnej łatwo sprawdzisz stan wody w kranie: jej twardość, poziom pH i ORP.

Który tester wody wybrać?

To, czy wodę określimy jako miękką bądź twarda będzie zależało od tego, jak wysokie będzie w niej stężenie jonów magnezu i wapnia. Twarda woda jest nimi mocno nasycona, miękka praktycznie w ogóle. Poziom twardości wody można zmierzyć według trzech skali, wśród których najpopularniejsza jest niemiecka, posługująca się symbolami °d, °dH oraz °n. Jak wygląda skala niemiecka:

  • < 5,6 °dH – bardzo miękka woda
  • 5,6 °dH – 11,2 °dH - miękka woda
  • 11,2 °dH – 19,6 °dH - średnio twarda woda
  • 19,6 °dH – 30,8 °dH - twarda woda
  • > 30,8 °dHj – bardzo twarda woda

W polskich domach badanie twardości wody pokazuje z reguły wynik znacznie powyżej 10 °dH, co oznacza, że wszystkie korzystające z wody sprzęty AGD, w tym przede wszystkim czajniki, ekspresy do kawy, pralki i zmywarki będą mocno narażone na ryzyko osadzania się kamienia. Poza tym, zakamienione grzałki zużywają większą ilość energii, co bezpośrednio wpływa na domowe rachunki. Ten problem można rozwiązać wykonując badanie twardości wody, a następnie kupując wybrany filtr.

Poziom Ph wody pitnej

Jony wodoru - to one odpowiadają za poziom Ph wody, którą pijesz. Im więcej jonów wodoru w wodzie, tym bardziej zasadowy jest jej odczyn. Przyjmuje się, że najzdrowsza dla organizmu jest woda, której odczyn mieści się pomiędzy 8 a 9,5 pH. Lekko zasadowa woda spowolni niekorzystne procesy zakwaszania twojego organizmu.Nadmierne zakwaszanie w organizmie może doprowadzić do spadku energii, braku odporności oraz problemów z koncentracją. Dyskomfort wynikający z zakwaszenia organizmu często trudno zdiagnozować. Wystarczy jednak zbadać stan pH wody pitnej przy pomocy testera jakości wody, aby w razie potrzeby podjąć odpowiednie kroki i przywrócić właściwe pH w wodzie.

Wskaźnik ORP - jak go zmierzyć

Czym różni się woda w uzdrowiskach od zwykłej kranówki? Dlaczego niektóre wody uznawane są za lecznicze? Czynnikiem wpływającym na jakość wody jest również potencjał Redox, bezpośrednio powiązany ze wskaźnikiem ORP. Potencjał oksydacyjno-redukcyjny, czyli wspomniany wcześniej wskaźnik ORP, określa zdolność wody do oddawania i przyjmowania elektronów. Wysoki poziom Redox oznacza, że ciecz jest nadmiernie utleniona i  przez to może być niebezpieczna dla zdrowia. Wody lecznicze, które spotykamy w uzdrowiskach charakteryzują się niskim poziomem Redox. Wybierz odpowiedni tester wody, aby sprawdzić jakość wody w swoim domu.

W naszym sklepie internetowym oferujemy profesjonalne testery i mierniki, dzięki którym łatwo sprawdzicie poziom żelaza w wodzie, twardość wody bądź poziom pH wody. Ocena wyniku pozwoli ocenić, czy konieczne jest zainstalowanie filtra.

Aktualnie na rynku wyróżnić można trzy najpopularniejsze rodzaje testerów wody: elektroniczne, kropelkowe oraz paskowe. Mierniki elektroniczne zwane także miernikami TDS służą do pomiaru ilości zanieczyszczeń rozpuszczonych w wodzie. Miernik TDS podaje wynik w jednostce ppm (parts per milion). Im wyższy wynik, tym bardziej zanieczyszczona woda. Mierniki TDS wystarczy zanurzyć w wodzie i poczekać, aż wynik pokaże się na urządzeniu.

Kropelkowy tester wody bada jej twardość. Wynik uzyskiwany jest po wlaniu odpowiedniej liczby kropel odczynnika do próbki wody. Gdy próbka zmieni kolor, łatwo można odczytać wynik z dołączonej do zestawu tabeli.

Tester paskowy umożliwia jednorazowe sprawdzenie twardości wody, jej odczynu Ph, a także zawartych w wodzie związków, na przykład chloru, żelaza, manganu. Bardziej zaawansowane testery paskowe mierzą również wartości takie jak alkaliczność, azotany i azotyny.