Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Wyślemy na niego Ci nowe hasło.
Brak produktów
Podane ceny są cenami brutto Ceny brutto
Producent
Wielkość
Producent
Wydajność lampy
Ilość osób w domu
Zestawy promocyjne
Producent
Woda wzbudzająca w nas wątpliwości za sprawą swojego zapachu, niepokojącego koloru lub smaku, powinna być odpowiednio przebadana. Skuteczną i obiektywną metodą kontroli wody jest przeprowadzenie profesjonalnego badania próbki w specjalistycznym laboratorium według uwierzytelnionych metod. Na podstawie tak uzyskanych wyników badań oraz dzięki tak przeprowadzonej ekspertyzie, która powinna spełniać standardy wprowadzone w życie przez odpowiednie ustawy oraz rozporządzenia, można określić, czy woda nie jest zanieczyszczona oraz czy nadaje się przez nas do spożycia.
Zastanawiałeś się czy można pić wodę z kranu? Woda z sieci wodociągowej jest uzdatniona i pozbawiona bakterii, jednak pokonując drogę do Twojego domu jest ona narażona na działanie czynników fizykochemicznych i mikrobiologicznych.
Parametry fizykochemiczne najczęściej badane w przypadku wody z kranu to: mętność, barwa, zapach, odczyn pH, przewodność elektryczna właściwa(PEW), jon amonowy, azotany, azotyny, twardość ogólna, żelazo ogólne, mangan, utlenialność. Uzdatnianie wody z sieci wodociągowej najczęściej polega na montażu stacji uzdatniania w jednym punkcie (np. kuchni) lub filtracji dzbankowej.
Posiadanie własnej studni kopanej lub głębinowej wiąże się z bezpłatnym korzystaniem z wody, niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że aż w 90% przypadków woda ze studni nie spełnia wymagań stawianych wodzie do picia. Największym i najczęstszym problemem jest bakteriologiczne skażenie wody przez ścieki pochodzenia bytowo-gospodarczego oraz podniesione stężenie żelaza, manganu i twardości. Parametry najczęściej badane w przypadku wody ze studni to: mętność, barwa, zapach, smak, odczyn pH, przewodność elektryczna właściwa(PEW), jon amonowy, azotany, azotyny, twardość ogólna, żelazo ogólne, mangan, utlenialność, liczba bakterii grupy coli, liczba Escherichia coli, enterokoki kałowe, clostridium perfingers, liczba mikroorganizmów w 22±2⁰C po 72h. Badanie to pozwoli dobrać odpowiednie urządzenia dzięki którym będziesz mieć pewność, że Twoja woda jest zdrowa. Uzdatnianie wody z własnego ujęcia najczęściej polega na montażu stacji uzdatniania na cały dom oraz lampy sterylizującej UV.