Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Wyślemy na niego Ci nowe hasło.
Brak produktów
Podane ceny są cenami brutto Ceny brutto
Producent
Wielkość
Producent
Wydajność lampy
Ilość osób w domu
Zestawy promocyjne
Producent
Chcesz kupić miernik pH wody, jednak zastanawiasz się, które urządzenie sprawdzi się najlepiej? Na rynku istnieje wiele różnych metod pomiaru pH wody. Badanie pH wody można przeprowadzić, wykorzystując paski wskaźnikowe, analizę miareczkową oraz metodę potencjometryczną. Wybór odpowiedniego urządzenia jest zależny od tego, do jakich celów potrzebujemy wynik o odczynie pH.
Odczyn pH to nic innego jak zawartość jonów wodorowych w badanym roztworze. Jeżeli wynik jest poniżej 7, oznacza to kwaśny odczyn. Wskazanie powyżej 7 to odczyn zasadowy, a wynik równy 7 wskazuje na obojętny odczyn badanej substancji. Urządzenia służące do badania pH wody to pH-metry lub kwasomierze.
Metoda badania pH wody zależy od tego, do jakich celów potrzeby jest nam wynik. Do zastosowań prywatnych i domowych warto wybrać paskowy tester pH wody. Urządzenie działa podobnie do pasków lakmusowych. Pasek należy na określony czas zanurzyć w cieczy, a następnie porównać jego kolor ze wzornikiem i dołączoną do zestawu tabelą.
W naszym sklepie internetowym dostępny jest elektroniczny miernik pH wody umożliwiający szybki pomiar odczynu cieczy. Po włączeniu i zanurzeniu w roztworze tester pH wody wyświetli wynik pomiaru. Warto zaznaczyć, że ten model posiada funkcję automatycznej kalibracji. Korzystają z niego głównie osoby zajmujące się zawodowo uzdatnianiem wody oraz akwaryści.
Bardzo dokładne wyniki pomiaru pH wody są z reguły potrzebne w laboratoriach, w akwarystyce zarówno morskiej, jak i słodkowodnej, na pływalniach, w SPA, w testach aplikacji wodnych, wody kotłowej oraz ścieków. Miernik pH wody służy również do badania odczynu w napojach zimnych i gorących, takich jak kawa, herbata czy wino.
Jakość wody ma kluczowe znaczenie dla wszystkich żywych istot, a także dla działalności rolniczej i rekreacyjnej. Optymalne pH jest ważnym czynnikiem w utrzymaniu jakości wody i zdrowych ekosystemów. Dokładne badanie pH pomaga zapewnić bezpieczeństwo wody pitnej i gruntowej.
Wszelkie zmiany pH (nawet niewielkie) mogą wpływać na smak, kolor i kwasowość cieczy. Jeśli pH wody pitnej jest niewłaściwe, w systemie dystrybucji dochodzi do korozji, co umożliwia wypłukiwanie szkodliwych metali ciężkich. W środowisku przemysłowym pomiar pH wody pomaga zapobiegać korozji i uszkodzeniom sprzętu.
Również organizmy wodne są wrażliwe na naruszenie równowagi kwasowo-zasadowej. Na przykład optymalny zakres pH dla ryb wynosi od 6,5 do 9,0. Na obszarach z wyższym lub niższym odczynem ryby stają się podatne na toksyczne chemikalia. Zmiany pH mogą również prowadzić do przeciążenia dostępnych składników pokarmowych roślin, co skutkuje nadmiernym wzrostem i obniżonym poziomem tlenu dla ryb. Ten stan, znany jako eutrofizacja, zagraża przetrwaniu roślin i zwierząt w wodzie.
Jak zmierzyć pH wody? Badanie jakości cieczy przeprowadza się w terenie za pomocą stosunkowo małych mierników przenośnych lub w laboratorium za pomocą większych mierników stołowych. Miernik laboratoryjny wyposażony jest w pojemnik na próbkę wody oraz szklaną sondę z dwoma dedykowanymi elektrodami.
Elektroda pH mierzy odczyn wody, podczas gdy elektroda odniesienia jest zanurzona w cieczy o ustalonej kwasowości. Po porównaniu odczytu elektrody pH z odczytem elektrody wzorcowej miernik przelicza napięcie na wartość pH.
Inną metodą na pomiar pH wody są paski wskaźnikowe. Wynik uzyskuje się przy pomocy wskaźników (indykatorów). Paski wskaźnikowe nabierają koloru natychmiast po zanurzeniu w cieczy. Najczęściej wykorzystywane wskaźniki to: lakmus, papierek uniwersalny, oranż metylowy, czerwień metylowa, błękit bromotymolowy, zieleń krezolowa i fenoloftaleina.
Jeżeli na pasku pojawi się kolor czerwony lub pomarańczowy, oznacza to odczyn kwaśny. Kolor zielony lub niebieski oznacza odczyn zasadowy. Wyniki badania tego typu porównuje się z uniwersalną skalą kolorystyczną, na podstawie której można określić wartość pH.
Należy pamiętać, że tego rodzaju tester pH wody nie daje bardzo dokładnych wyników i wykorzystywany jest tylko w celu uzyskania ogólnej informacji o odczynie cieczy.
Analiza miareczkowa jest kolejną metodą badania pH wody. W dużym uproszczeniu polega ona na dodawaniu do próbki badanej cieczy pojedynczych kropel roztworu. Zawarta w roztworze substancja wchodzi z próbką cieczy w reakcję. Wskaźnik pH oblicza się na podstawie stężenia i ilości kwasu w badanej próbce.
Pehametr zapewnia dokładniejsze odczyty niż zestaw pasków testowych i zapobiega błędom wynikającym z konieczności użycia zakraplacza. Kalibracja przed badaniem próbek wody gwarantuje, że badanie pH wody będzie dokładniejsze. Zalety korzystania z cyfrowego, elektronicznego miernika są następujące:
Temperatura cieczy również ma wpływ na odczyn pH wody i jeżeli zależy nam na dokładnych wynikach warto, aby zakupiony tester pH wody był wyposażony w dodatkową funkcję pomiaru temperatury wody i obliczania pH wody z uwzględnieniem tego parametru. Najczęściej zakres temperatury roztworu, w której można przeprowadzić pomiar pH waha się od 0 do nawet 50 stopni C. Najprostsze pH-metry ustawione są na jedną optymalną wartość 25 stopni C. Wyższa lub niższa temperatura wody może lekko zniekształcać prawidłowy wynik.
W naszym sklepie internetowym dostępne są różne modele testerów pH wody w zależności od tego, czy mają służyć na użytek domowy czy specjalistyczny. Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz zestaw spełniający Twoje oczekiwania. Jeśli nie wiesz, jak zmierzyć pH wody – skontaktuj się z nami!