pH 

4 produktów
Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów
Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów

Chcesz kupić miernik pH wody, jednak zastanawiasz się, które urządzenie sprawdzi się najlepiej? Na rynku istnieje wiele różnych metod pomiaru pH wody. Badanie pH wody można przeprowadzić, wykorzystując paski wskaźnikowe, analizę miareczkową oraz metodę potencjometryczną. Wybór odpowiedniego urządzenia jest zależny od tego, do jakich celów potrzebujemy wynik o odczynie pH.

Jaki miernik pH wody będzie odpowiedni?

Odczyn pH to nic innego jak zawartość jonów wodorowych w badanym roztworze. Jeżeli wynik jest poniżej 7, oznacza to kwaśny odczyn. Wskazanie powyżej 7 to odczyn zasadowy, a wynik równy 7 wskazuje na obojętny odczyn badanej substancji. Urządzenia służące do badania pH wody to pH-metry lub kwasomierze.

Metoda badania pH wody zależy od tego, do jakich celów potrzeby jest nam wynik. Do zastosowań prywatnych i domowych warto wybrać paskowy tester pH wody. Urządzenie działa podobnie do pasków lakmusowych. Pasek należy na określony czas zanurzyć w cieczy, a następnie porównać jego kolor ze wzornikiem i dołączoną do zestawu tabelą. 

W naszym sklepie internetowym dostępny jest elektroniczny miernik pH wody umożliwiający szybki pomiar odczynu cieczy. Po włączeniu i zanurzeniu w roztworze tester pH wody wyświetli wynik pomiaru. Warto zaznaczyć, że ten model posiada funkcję automatycznej kalibracji. Korzystają z niego głównie osoby zajmujące się zawodowo uzdatnianiem wody oraz akwaryści.

Tester pH wody – wykorzystywany w wielu branżach

Bardzo dokładne wyniki pomiaru są z reguły potrzebne w laboratoriach, w akwarystyce zarówno morskiej, jak i słodkowodnej, na pływalniach, w SPA, w testach aplikacji wodnych, wody kotłowej oraz ścieków. Miernik pH wody służy również do badania odczynu w napojach zimnych i gorących, takich jak kawa, herbaty czy wino.

Pomiar pH wody – jak przebiega

Paski wskaźnikowe są najprostszą metodą na pomiar pH w badanej cieczy. Wynik uzyskuje się przy pomocy wskaźników (indykatorów). Paski wskaźnikowe nabierają koloru natychmiast po zanurzeniu w cieczy. Najczęściej wykorzystywane wskaźniki to: lakmus, papierek uniwersalny, oranż metylowy, czerwień metylowa, błękit bromotymolowy, zieleń krezolowa i fenoloftaleina. Jeżeli na pasku pojawi się kolor czerwony lub pomarańczowy, oznacza to odczyn kwaśny. Kolor zielony lub niebieski oznacza odczyn zasadowy. Wyniki badania tego typu porównuje się z uniwersalną skalą kolorystyczną, na podstawie której można określić wartość pH. Należy pamiętać, że tego rodzaju tester pH wody nie daje bardzo dokładnych wyników i wykorzystywany jest tylko w celu uzyskania ogólnej informacji o odczynie cieczy.

Badanie pH wody – co ma wpływ na wynik

Analiza miareczkowa jest kolejną metodą badania pH wody. W dużym uproszczeniu polega ona na dodawaniu do próbki badanej cieczy pojedynczych kropel roztworu. Zawarta w roztworze substancja wchodzi z próbką cieczy w reakcję. Wskaźnik pH oblicza się na podstawie stężenia i ilości kwasu w badanej próbce.

Miernik pH – z pomiarem temperatury czy bez?

Temperatura cieczy również ma wpływ na odczyn pH wody i jeżeli zależy nam na dokładnych wynikach warto, aby zakupiony tester pH wody był wyposażony w dodatkową funkcję pomiaru temperatury wody i obliczania pH wody z uwzględnieniem tego parametru. Najczęściej zakres temperatury roztworu, w której można przeprowadzić pomiar pH waha się od 0 do nawet 50 stopni C. Najprostsze pH-metry ustawione są na jedną optymalną wartość 25 stopni C. Wyższa lub niższa temperatura wody może lekko zniekształcać prawidłowy wynik.

W naszym sklepie internetowym dostępne są różne modele testerów pH wody w zależności od tego czy mają służyć na użytek domowy czy specjalistyczny. Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz zestaw spełniający Twoje oczekiwania.