Woda ze studni - w czym tkwi problem? 

Krystalicznie czysta, orzeźwiająca woda ze studni to w XXI wieku niestety rzecz niemożliwa.

Czy można pić wodę ze studni skoro nasze babcie, prababcie ją piły i nie chorowały? Czy w czasach kiedy woda i środowisko są tak bardzo zanieczyszczone warto kopać studnię? Jak uzdatnić wodę studzienną, żeby bezpiecznie z niej korzystać?
Woda wodociągowa musi zostać dostarczona do odbiorców odpowiedniej jakości i spełniać warunki stawiane wodzie do spożycia (parametry zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia).


Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku własnych ujęć wodnych. Wiele osób decyduje się na wywiercenie studni, inni znów posiadają już ujęcia wykopane. Bardzo często o tym czy chcemy mieć studnię decydują kwestie ekonomiczne (pobór wody odbywa się bez kosztów), niektórzy nie mają możliwości podpięcia do sieci wodociągowej, ale istnieje też duża liczba ludzi, którzy uważają, że woda pobierana z głębi ziemi jest najlepsza dla zdrowa.

Badania dowodzą, że aż w 90% przypadków woda ze studni nie spełnia wymagań stawianych wodzie do picia. Największym i najczęstszym problemem jest bakteriologiczne skażenie wody przez ścieki pochodzenia bytowo-gospodarczego. Nieszczelne szamba, tereny bliskie zakładów przemysłowych to tylko niektóre z przyczyn zanieczyszczenia wody ze studni. Intensywna uprawa rolna, stosowanie nawozów azotowych na szeroką skalę, środków ochrony roślin, nawozów mineralnych, organicznych – to wszystko przedostaje się do wód podziemnych zmieniając ich skład na szkodliwy dla zdrowia.

                                                



OD CZEGO ZACZĄĆ?

Uzdatnianie wody ze studni najlepiej zacząć od wyczyszczenia jej z zabrudzeń mechanicznych. Usługi takie świadczy wiele profesjonalnych firm. Wchodzą oni do studni, czyszczą mechanicznie, chemicznie, usuwają zabrudzenie z dna, uszczelniają kręgi oraz bardzo często dodatkowo dezynfekują instalację w domu.


BADANIE WODY

Po przeprowadzeniu profesjonalnego czyszczenia studni należy odczekać około 7 dni, żeby woda, która znajduje się w warstwie wodonośnej z której ją pobieramy napłynęła znów do naszego ujęcia. Wcześniejszy pobór może okazać się niemiarodajny, sfałszowany m.in. preparatami użytymi do czyszczenia studni. Po tym czasie pobieramy próbkę wody, która będzie badana pod kątem fizykochemicznym i mikrobiologicznym, najlepiej w akredytowanym laboratorium.


WYNIKI BADANIA

Po otrzymaniu wyników najlepiej wysłać je w celu doboru stacji uzdatniania wody do osób zajmujących się tym (również w naszym sklepie jest dział Uzdatniania Wody) na co dzień. Dobiorą one wszystkie niezbędne filtry, tak żeby woda, którą będziemy używać w domu była bezpieczna i zdrowa.
Pamiętajmy, że małe filtry podzlewozmywakowe nie oczyszczą wody w całym domu i nie usuną z niej groźnych bakterii i wirusów!


BAKTERIE W WODZIE


W wodze ze studni mogą występować różnego rodzaju mikroorganizmy. Jednym z najczęstszych problemów są bakterie z grupy E. coli. Bakterie wskaźnikowe, które mogą znaleźć się w wodzie świadczą o tym, że poza ich obecnością znajduje się wiele innych chorobotwórczych mikroorganizmów.
Wyczyszczenie studni z zabrudzeń mechanicznych nie usunie bakterii z wody studziennej (procedura ta może poprawić nieznacznie jej właściwości fizyczne) ich obecność świadczy o skażeniu warstwy wodonośnej z której zostaje pobierana.


PODSUMOWANIE

W dzisiejszych czasach musimy podchodzić ostrożnie do picia wody ze studni. Pamiętajmy o tym, że duże znaczenie ma w tym przypadku stan studni, z której jest ona wydobywana. Warto więc przeprowadzać regularne czyszczenie studni, umożliwiające nie tylko usunięcie fizycznych zanieczyszczeń, ale także uzyskanie informacji, czy woda pochodząca z danego ujścia jest zdatna do wykorzystywania w gospodarstwie domowym, wykonując niezbędne badanie w odpowiednim laboratorium. Uzdatnić można wodę nawet najbardziej zanieczyszczoną, ale musimy się liczyć z tym, że takie systemy filtracyjne i lampy UV nie należą do najtańszych i wymagają regularnego serwisowania.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Informacje





Kategorie