Polifosfat 

Polifosfat- co to jest?

Polifosfat, czyli polifosforan sodu jest to polimer zbudowany z merów fosforanowych. Stosowany jest on jako zagęszczacz spożywczy, a biorąc pod uwagę jego właściwości filtracyjne- jest to substancja stosowana jako złoże w filtrach pralkowych i zmywarkowych. Fosforan wapnia nie jest przyswajalny przez organizm ludzki, dlatego też wkładów lub filtrów z polifosfatem nie wolno stosować do uzdatnia filtracji wody pitnej.

Polifosfat – jak działa?

Związek ten powoduje krystalizację węglanów znajdujących się w wodzie, dzięki czemu powstaje warstwa ochronna wewnątrz bojlerów, rur i innych instalacji, doskonale zabezpieczając je przed korozją (tworzy cienką warstwę wewnątrz rur, co uniemożliwia odkładanie i tworzenie złogów kamienia). W reakcji z wodą zapobiega tworzeniu się i odkładaniu osadu w instalacjach oraz urządzeniach AGD, dzięki temu nie dochodzi do korozji oraz odkładania się kamienia kotłowego. Polifosfat reaguje ze związkami wapnia, magnezu i żelaza znajdującymi się w wodzie stabilizując je i uniemożliwiając ich agregację w większe kryształy.

Czy polifosfat zmiękcza wodę?

Polifosfat nie zmiękcza wody (w przeciwieństwie do złóż zmiękczających – żywic jonowymiennych np. DOVEX HCR S/S, LEVATIT S1567, PUROLITE C-100E, INDION 225 NAF, IXONOL K002, które mają zdolność selektywnego uwalniania jednych jonów i pochłaniania innych. Ich działanie opiera się na fakcie występowania na ich powierzchni określonych chemicznych grup funkcyjnych, które wiążą jony).

Polifosfat- gdzie się znajduje?

Najczęściej złoże to wypełnia filtry pralkowe i zmywarkowe, ale znajduje się również w tabletkach do zmywarek.

Polifostat- rodzaje:

Najczęściej występująca postać polifosfatu to białe kryształki. Może również występować w kolorze niebieskim lub zielonym w przypadku, gdy dodane są do niego różne substancje, dzięki którym posiada on dodatkowe właściwości.

Filtr ze złożem polifosfatowym- gdzie się go montuje?

Filtry zawierające polifosfat montuje się na wejściu wody do urządzenia. Instalacja jest bardzo prosta i nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi.

Polifosfat – zalety:

Złoże to można kupić w bardzo przystępnej cenie, a rozmiary filtra są nieduże. Jest ono łatwe w obsłudze (wystarczy dosypać do filtra kryształki złoża) oraz dość wydajne (jeden kilogram polifosfatu wystarcza średnio na 10 wymian). Dodatkowo dzięki zastosowaniu polifosfatu możemy ograniczyć ilość stosowanego proszku lub innych środków do prania, a także ilości tabletek do zmywarek, zwiększając wydajność detergentów do 30%. Chroni przed odkładaniem się kamienia, wydłuża żywotność sprzętów AGD, pomaga usunąć istniejący kamień.

Polifosfat – wady:

Z racji tego, że nie działa zmiękczająco na wodę, w przypadku, gdy mamy do czynienia z wodą bardzo twardą jego możliwości są dość ograniczone i kamień będzie się tworzył. Brak możliwości dostosowania stężenia do twardości wody. Dodatkowo jego wadą jest również praca jedynie w zimnej wodzie- w przypadku zadziałania wyższej temperatury (powyżej 80 stopni Celsjusza) traci on swoje właściwości i przestaje działać.

Podsumowanie:

Biorąc pod uwagę cenę i pozytywne działanie filtrów wypełnionych polifosfatem na sprzęty AGD z których korzystamy, na pewno warto zainwestować w taki sposób uzdatniania wody użytkowej, zwłaszcza wtedy kiedy nie mamy możliwości wdrożenia innego sposobu uzdatniania m.in. przez ograniczoną ilość miejsca, czy względy finansowe. Niestety nie możemy liczyć, że jego działanie będzie takie samo jak w przypadku montażu stacji uzdatniania wody dobranej do jakości naszej wody, pozbywając się problemu twardej wody oraz powstającego kamienia, który negatywnie wpływa na rury, sprzęty AGD, skracając ich żywotność.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Informacje





Kategorie