Zmiękczacz wody do domu 

Dlaczego twarda woda jest tak niebezpieczna?

Twarda woda to problem milionów Polaków, z którym zmagają się w swoich domach i mieszkaniach. Osadzający się kamień negatywnie wpływa na armaturę, instalację grzewczą czy urządzania np. pralkę czy zmywarkę. Za podwyższoną twardość odpowiadają cząstki soli wapnia i magnezu, ale również jony manganu oraz żelaza. Nie należy bagatelizować problemu twardej wody, ponieważ może ona być powodem wielu usterek lub poważnych awarii urządzeń, a odkamienianie wody w domu to żmudny i trudny proces. Producent może odmówić nam serwisu gwarancyjnego, jeśli uzna, że awaria nastąpiła na skutek używania zbyt twardej wody. Najpoważniejsze zagrożenia, wywoływane zbyt twardą wodą w domu, to m.in.:

  • awarie urządzeń domowych i artykułów gospodarstwa domowego (pralek, zmywarek, ekspresów do kawy itp.),
  • pogorszenie parametrów wody z kranu,
  • nieestetyczny osad na armaturze, naczyniach,
  • wytrącanie się kamienia w czajnikach bezprzewodowych,
  • wyższe koszty eksploatacyjne i serwisowe urządzeń zasilanych wodą,
  • zwiększenie wydatków na zakup detergentów i środków chemicznych,
  • powolne pokrywanie wnętrza rur doprowadzających ciecz coraz grubszą warstwą kamienia i zmniejszenie ich przepustowości,
  • przesuszona skóra po kąpieli,
  • smugi na powierzchniach okien i luster po ich umyciu.

Czym jest zmiękczacz wody do domu i jak działa?

Zmiękczacz wody do domu urządzenie, może być elementem domowego systemu zmiękczającego wodę. Redukcje on stopień twardości wody dzięki zjawisku wymiany jonowej. Rozpuszczalne związki wapnia oraz magnezu są zatrzymywane, a następnie wymieniane na jony sodu, co powoduje, że płynąca w instalacji wodociągowej ciecz staje się bardziej miękka i nie ma już wpływu na ludzi i urządzenia W ofercie znajdziemy dwa podstawowe typy zmiękczaczy wody do domu: kompaktowe, stosowane najczęściej w pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie liczy się estetyka urządzenia oraz dwuczęściowe, polecane do piwnic i pomieszczeń gospodarczych. W urządzeniach kompaktowych jakim jest zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego, całość aparatury znajduje się w jednej obudowie, z kolei w dwuczęściowych zbiornik na sól oraz butla na złoże i głowica montowane są oddzielnie. Niezależnie od rodzaju urządzenia, konstrukcja typowego zmiękczacza zawsze jest podobna. Urządzenie składa się z następujących elementów:

  • zbiornika filtracyjnego na żywicę umożliwiającą wymianę jonów wapnia i magnezu na jony sodu,
  • zbiornika na solankę powstającą po wsypaniu soli tabletkowanej,
  • głowicy sterującej pracą filtrów oraz procesem regeneracji. Głowica powinna być wyposażona w zawór mieszający, umożliwiający ustalenie właściwego stopnia twardości płynu w końcowym punkcie poboru.

Aby system zmiękczania wody w domu działał prawidłowo konieczna jest również filtracja mechaniczna usuwająca z wody cząsteczki stałe. W tym celu najczęściej wykorzystuje się mechaniczne filtry do wody, które blokują drobinki zanieczyszczeń, aby nie trafiały one do urządzenia zmiękczającego i nie zakłóciły jego prawidłowego funkcjonowania.

Kiedy zainstalować zmiękczacz wody?

O zainstalowaniu zmiękczacza najlepiej pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu – na etapie jego projektowania. Zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego, wpłynie korzystnie na korzystanie z miękkiej wody od samego początku eksploatacji urządzeń, co wydłuży ich żywotność i pomoże zachować optymalną wydajność. Szczególną rolę proces zmiękczania wody odgrywa w przypadku kotłów grzewczych, instalacji wodno-kanalizacyjnych, a także artykułów gospodarstwa domowego. Poniżej zamieszczamy mapę twardości wody w Polsce:

Źródło: www.kzgw.gov.pl

Jeśli jednak chcemy zainstalować zmiękczacz do wody w domu w istniejącym już budynku, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić. Nigdy nie jest za późno, by zredukować stopień twardości oraz wpłynąć na odkamienianie wody w domu i zacząć chronić posiadane instalacje oraz urządzenia AG. Zmiękczanie wody w domu to proces , o którym warto pomyśleć nie tylko na etapie budowy nowego domu.  Montaż systemu w eksploatowanej już piwnicy, kotłowni czy wnętrzu mieszkalnym nie stanowi żadnego problemu od strony technicznej i nie wymaga skomplikowanych modyfikacji.

Gdzie umieścić system zmiękczania?

Najlepsze jest miejsce wejścia wody do budynku, zwykle będzie to kotłownia, piwnica lub wydzielone pomieszczenie gospodarcze. Przed zamontowaniem urządzenia należy uwzględnić odpowiednią ilość miejsca, umożliwiającego dostęp do sprzętu w trakcie eksploatacji. Należy zadbać, by w pobliżu był odpływ do kanalizacji oraz dostęp do energii elektrycznej, ponieważ zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego zasilany jest prądem z sieci. Zakres ewentualnych przeróbek instalacji uzależniony będzie od dostępu do rur, jednak w większości przypadków podłączenie zmiękczacza nie jest skomplikowane.

Jakie są koszty utrzymania systemu zmiękczającego?

W zależności od wielkości urządzenia, jego rodzaju, czy wydajności, koszty mogą różnić się od siebie. Do stałych opłat eksploatacyjnych należy zaliczyć pobór energii elektrycznej (większość urządzeń nie zużywa więcej niż 17W) oraz koszt zakupu soli tabletkowanej. Jednak w stosunku do kosztów naprawy lub wymiany sprzętów uszkodzonych przez twardą wodę, wydatki związane z utrzymaniem systemu zmiękczającego będą znacznie mniejsze. Zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego to najlepsze rozwiązanie problemu twardej wody. 

Zmiękczanie wody w domu - jak wybrać najlepszy?

Przy wyborze właściwego zmiękczacza, należy kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim zwracać uwagę na zapotrzebowanie na wodę oraz wydajność urządzenia. Najtańsze opcje najlepiej odrzucić od razu, ponieważ ich jakość pozostawia wiele do życzenia, a pod względem wydajności znacznie ustępują renomowanym rozwiązaniom. W dodatku tego rodzaju urządzenia są bardzo podatne na awarie, co znacznie zwiększa koszty eksploatacji systemu. Warto wybierać produkty oferowane przez renomowanych producentów – stanowią one gwarancję wieloletniej bezproblemowej eksploatacji. Uwagę należ zwracać również na ilość złoża żywicznego, rodzaj głowicy sterującej, czy dodatkowe funkcje.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Informacje





Kategorie