Jak działają filtry do wody? 

Filtry do wody to urządzenia pozwalające uzdatnić wodę, z której korzystamy, tak aby spełniała ona odpowiednie normy i nie szkodziła zdrowiu domowników. O rodzaju filtrów pisaliśmy w osobnym artykule, podkreślić należy jednak, jak ważne jest przebadanie wody przed doborem odpowiedniego systemu uzdatniania, dzięki czemu filtr będzie dopasowany idealnie do parametrów naszej wody.

Nowoczesne filtry do wody działają najczęściej na zasadzie zatrzymywania na swojej powierzchni zanieczyszczeń oraz pochłaniania związków, których chcemy się pozbyć. Wyróżnia się kilka rodzajów filtrów do bieżącej wody, a 4 główne to:

  • harmonijkowy,
  • siatkowy,
  • piankowy,
  • sznurkowy.

Jak działa każdy filtr i co dokładnie usuwa? Odpowiedzi na te pytania poznasz w dalszej części tekstu.

FILTRY MECHANICZNE – SZNURKOWE I PIANKOWE:

Działanie filtra mechanicznego jest proste. Brudna woda przepływa przez wkład w kierunku jego rdzenia. Osady w niej zawarte są zatrzymywane przez mikropory, których średnica maleje w kierunku wnętrza. Duże cząsteczki wychwytywane są przy powierzchni, natomiast małe w głębiej położonych warstwach filtra. Dzięki temu zwiększa się efektywna powierzchnia, skuteczność filtracji oraz żywotność wkładu. Filtry mechaniczne – sznurkowe i piankowe – najczęściej odpowiadają za wstępną filtrację oraz zabezpieczenie pozostałych warstw.


Filtry siatkowe:

Filtry te doskonale usuwają zanieczyszczenia mechaniczne takie jak piasek, muł, rdza i inne zawiesiny z filtrowanej wody. Istnieją dwa główne materiały siatkowe: poliester i stal nierdzewna. Siatka poliestrowa jest wykonana z materiału odpornego na korozję i jest odporna zarówno na promieniowanie ultrafioletowe, jak i warunki atmosferyczne. Siatka ze stali nierdzewnej jest wykonana ze stali nierdzewnej 316.

FILTRY HARMONIJKOWE- WIELOKROTNEGO UŻYTKU:

Jak działają filtry wielokrotnego użytku? Zanieczyszczona woda przepływa przez wkład z zewnątrz do jego wnętrza. Wkład działa jak sito zatrzymując cząsteczki większe od średnicy porów. Filtry wielokrotnego użytku można płukać pod bieżącą wodą, co pozwala szybko przywrócić właściwości filtracyjne.

FILTRY WĘGLOWE:

Filtr z węglem aktywnym jest powszechnie stosowany w procesie uzdatniania brudnej wody. Co usuwa? Z uwagi na swoją porowatą strukturę filtr węglowy jest doskonałym materiałem filtracyjnym o bardzo wysokich właściwościach sorpcyjnych. Zanieczyszczenia zawarte w wodzie przepływającej przez warstwę węgla aktywnego są wychwytywane (adsorbowane) w porach i w rezultacie otrzymujesz czystą wodę użytkową pozbawioną toksyn.

Węglowe filtry do wody pochłaniają chlor i jego pochodne, a także związki organiczne. W ten sposób polepszają smak, zapach i barwę wody. Filtry węglowe spotyka się zazwyczaj w postaci bloku węglowego lub wkładu z węglem granulowanym. Przy produkcji tego rodzaju filtrów do brudnej wody najczęściej używa się węgla bitumicznego lub węgla ze skorup orzecha kokosowego.

FILTRY ODŻELAZIAJĄCE:

Zanieczyszczona woda (zawierająca duże ilości żelaza, manganu i siarkowodoru) przepływa przez złoże katalityczne znajdujące się we wkładzie. W wyniku reakcji następuje ich utlenienie i wytrącenie. Zawsze przed filtrem odżelaziającym należy stosować filtr mechaniczny. Jeżeli do wkładu odżelaziającego dostaną się drobiny zanieczyszczeń mechanicznych, może to skutkować obniżeniem wydajności filtra.

FILTRY ZMIĘKCZAJĄCE:

Twarda woda (zawierająca duże ilości soli wapnia i magnezu) przepływa przez złoże (żywicę) jonowymienne znajdujące się we wkładzie. W wyniku tego dochodzi do wymiany jonów Ca2+ Mg2+ na jony sodu ze złoża i zmiękczenia wody. Dzięki temu eliminuje się problem kamienia oraz nieprzyjemnych zacieków na armaturze.

FILTRY DO WODY WYKORZYSTUJĄCE ZJAWISKO ODWRÓCONEJ OSMOZY:

Systemy odwróconej osmozy usuwają z wody zawarte w niej minerały, metale ciężkie, jony soli, zanieczyszczenia organiczne oraz pierwiastki radioaktywne i bakterie. Technologia odwróconej osmozy polega na przeciskaniu brudnej wody przez półprzepuszczalną membranę, która filtruje nieorganiczne zanieczyszczenia.

FILTRY DZBANKOWE:

Bardzo powszechnie stosowane są filtry do wody użytkowej w postaci dzbanków. Najważniejszą częścią są wymienne wkłady. Zawierają one węgiel aktywny, który skutecznie przechwytuje składniki odpowiedzialne za smak, zabarwienie lub przejrzystość wody, a do tego jest w stanie przechwycić metale ciężkie i wiele innych szkodliwych elementów.

Jaki filtr do wody wybrać?

Wiesz już, jak działają najpopularniejsze rodzaje filtrów. Wybór właściwego rozwiązania powinien być uzależniony od zastosowania oraz indywidualnych potrzeb użytkowników. W ofercie sklepu internetowego FiltryBB.pl znajdziesz szeroki wybór filtrów, które doskonale nadają się do uzdatniania wody użytkowej w domach, biurach czy obiektach użyteczności publicznej.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Informacje





Kategorie