Czy filtracja wody może wpłynąć na zmniejszenie zużycia plastiku?
Nadmierne zużycie plastiku jest bardzo dużym problemem na całym świecie. Z tego powodu coraz więcej osób wdraża do swojego życia rozwiązania, które pozwalają na zminimalizowanie ilości śmieci z tworzyw sztucznych. Czy filtracja wody jest jedną z takich metod? Jak wpływa ona na środowisko?
Filtracja wody a odpady plastikowe
Człowiek musi pić wodę codziennie – w ilościach sięgających około 2 l na dobę. Oznacza to, że kupując napoje butelkowane, generuje się co najmniej jedną butelkę plastikową dziennie. To ogromne ilości, zwłaszcza gdy przeliczy się je na wszystkich mieszkańców jednego domu, a tym bardziej całego miasta.
Filtracja pozwala na poprawę smaku i zapachu kranówki. W Polsce taka woda jest pitna, ale może mieć w sobie zanieczyszczenia z rur czy dużą ilość chloru. Zastosowanie domowych filtrów pozwala na usunięcie tych substancji, dzięki czemu kranówka może smakować i pachnieć lepiej — jak woda butelkowana.
Dzięki filtracji kranówki:
-
nie musisz kupować wody butelkowanej, która jest znacznie droższa niż ciecz prosto z wodociągów;
-
nie generujesz odpadów plastikowych – co najmniej kilkudziesięciu butelek w ciągu miesiąca;
-
nie musisz dźwigać zgrzewek z wodą butelkowaną – litr wody waży prawie kilogram, a więc zaopatrzenie całej rodziny w butelkowany napój na kilka kolejnych dni może być trudne;
-
masz stały dostęp do wody – jedynym problemem są awarie wodociągów. W innych przypadkach możesz korzystać z wody w nielimitowanych ilościach.
Do filtracji wody można wykorzystać filtry dzbankowe jak np. Dzbanek filtrujący Amethyst + wkład B25 Aquaphor, Dzbanek filtrujący Dalia + wkład B5 Aquaphor czy Dzbanek filtrujący Diamond + wkład B25 Aquaphor. Doskonale sprawdzają się też systemy montowane bezpośrednio w instalacji wodnej – pod zlewem w kuchni. Dzięki nim z kranu leci już oczyszczona woda, którą można pić. To jedno z najwygodniejszych rozwiązań, zwłaszcza gdy do budynku jest dostarczana tzw. woda twarda. Filtry poprawiają nie tylko jej smak i zapach, lecz także sprawiają, że w czajnikach, ekspresach do kawy itd. osadza się mniej zanieczyszczeń.
Jak często trzeba wymieniać filtry do wody?
Filtracja wody pozwala na wyeliminowanie butelek plastikowych, ale również generuje odpady. Są to jednak pojedyncze przedmioty – wkłady wymienia się raz na kilka miesięcy. W dystrybutorach wody można to robić co pół roku. W filtrach dzbankowych filtry trzeba wymieniać częściej, w zależności od tego, jak dużo wody zużywasz. Informacje na ten temat można znaleźć w specyfikacji technicznej wkładów. Zwykle częstotliwość wymiany jest podawana w litrach oczyszczanej wody.
Odpady generowane poprzez zużywanie filtrów są zdecydowanie mniejsze niż te, które wiążą się z piciem wody butelkowanej. To ważne zwłaszcza w domach, w których z jednego dzbanka, dystrybutora czy wkładu podzlewozmywakowego korzysta kilka osób. Jest to nieporównywalnie lepsze rozwiązanie niż kupowanie napojów w butelkach – nawet jeśli te opakowania nadają się do recyklingu.
Czy zakup filtrów się opłaca?
Filtry kuchenne, jak np. Czterostopniowy zestaw filtracyjny EXCITO-ST Aquafilter, dystrybutory wody, dzbanki filtrujące i inne produkty tego typu nie są drogie. Trzeba bowiem pamiętać, że można z nich korzystać przez wiele lat – wymieniając jedynie wkłady, które naturalnie się zużywają. Po porównaniu ceny urządzenia filtrującego do kilkuletniego zapasu wody butelkowanej okazuje się, że różnica jest nawet kilkukrotna. Oszczędności są jeszcze większe, gdy z jednego dystrybutora, filtra kuchennego czy dzbanka korzysta wiele osób – członków rodziny, pracowników, klientów czy pacjentów.
Filtrowanie wody to bardzo dobra praktyka. Dzięki niej można zmniejszyć ilość odpadów trafiających do środowiska. Plastik można poddawać recyklingowi, ale warto ograniczać jego produkcję. Dobrze też pamiętać, że korzystanie z domowych filtrów to nie tylko rozwiązanie ekologiczne, lecz także opłacalne dla domowego budżetu.