Woda do akwarium. Jak ją przygotować? 

Jesteś amatorem rybek? A może właśnie kupiłeś swoje pierwsze okazy i szukasz porady na temat prawidłowej opieki nad domowym akwarium? Zdrowie i samopoczucie jego mieszkańców w dużym stopniu zależy od jakości wody, jaką im zapewnisz. Co zrobić, aby cieszyć się sukcesem hodowlanym? Poświęć przygotowaniu wody trochę czasu. 

Jaka woda do akwarium jest najlepsza?

Zastanawiasz się, jaką wodę wlać do akwarium? To pytanie każdego początkującego akwarysty. Ryby i rośliny wodne najlepiej będą czuły się w wodzie o właściwym odczynie, a ten należy dostosować do konkretnego gatunku zwierząt. Nieco inne potrzeby mają bowiem ryby w zbiorniku morskim, a inne w typowym domowym akwarium hobbystycznym.

Powszechnie uważa się, że najlepsza woda do akwarium to ta poddana destylacji. Można ją łatwo uzdatnić do użytku, jeśli wymieszasz ją z odstaną wodą z kranu, np. zlaną kilka dni wcześniej. 

Złym pomysłem jest wlanie wody mineralnej do akwarium, a także bezpośrednio z kranu. Nieopatrznie można w ten sposób doprowadzić nawet do śmierci zwierząt lub poważnych schorzeń.

Jak przygotować wodę do akwarium?

Nim wlejesz wodę do zbiornika, musisz ją odpowiednio przygotować. Po napełnieniu wiadra wodą z kranu powinna ona odstać przynajmniej dobę. Im dłużej przetrzymasz ciecz, tym większa pewność, że szkodliwe związki jak fluor czy chlor z niej znikną.

W profesjonalnych sklepach zoologicznych lub akwarystycznych można nabyć testery paskowe. Z ich pomocą możesz samodzielnie sprawdzić takie cechy wody ja:

  • temperatura, 
  • twardość,
  • pH.

Jeśli chcesz zyskać jeszcze większą pewność bezpieczeństwa swoich podopiecznych, zainwestuj w specjalne preparaty do uzdatniania wody. Niektóre są nawet przeznaczone do zmiany odczynu i twardości wody. Jeśli natomiast zechcesz podnieść w akwarium temperaturę wody, służą do tego specjalne grzałki.

Nie bez znaczenia jest także sposób wlania wody do akwarium. Do zbiornika należy ją wlewać powoli. Najlepiej na płaskie naczynie umieszczone na dnie.

Jaką temperaturę zapewnić rybom?

Jeśli podejmiesz wyzwanie hodowlane, ważna jest kontrola temperatury wody. Jeśli będzie niestabilna, przełoży się to na choroby rybek i zmianę ich zachowania. Niewłaściwa temperatura prowadzi czasem także do kłopotów z rozmnażaniem się ryb.

Najlepsze warunki w domowym akwarium to 22-24oC. Jeśli zdecydujesz się hodować ciepłolubne gatunki, wymagania automatycznie wzrosną. Wówczas optymalnie będzie, jeśli zapewnisz im 22-28oC. To samo dotyczy ryb, które naturalnie żyją w chłodzie i wolą 20°C.

Jakie znaczenie w akwarium ma odczyn wody?

Innym parametrem wody, na który należy zwracać uwagę, jest pH (stężenie jonów wodoru w roztworze elektrolitu). Ryby i wodna roślinność najlepiej czują się w wodzie o odczynie obojętnym (ok. 7 pH).

Niektóre gatunki z powodzeniem mogą funkcjonować także w wodzie lekko kwaśnej lub zasadowej. Pod żadnym pozorem nie wolno natomiast wlewać do akwarium wody mocno zasadowej (pH między 7 a 14) i mocno kwaśnej (pH od 0 do 7). 

Odczyn wody do akwarium możesz zweryfikować za pomocą testów dostępnych w sklepach zoologicznych. Jeśli wynik nie będzie prawidłowy, pH wody da się zmodyfikować specjalistycznymi preparatami.

Jaka twardość wody jest pożądana w akwarium?

Twardość wody to parametr, który definiuje zawartość w niej magnezu oraz wapnia. Jak już wiesz, wody z kranu nie należy od razu wlewać do zbiornika właśnie ze względu na ich wysoką zawartość. Ryby najlepiej czują się w miękkiej wodzie, a dla roślin akwariowych odpowiednia będzie woda lekko twarda. 

Zanim wlejesz wodę do zbiornika, możesz ja zmiękczyć przez dodanie wody destylowanej. Na rynku dostępne są też filtry demineralizujące.

O czym jeszcze pamiętać, przygotowując wodę do akwarium?

W przypadku wody dla rybek znaczenie ma nie tylko temperatura, twardość czy odczyn. Warto zwrócić uwagę także na zawartość w niej tlenu. Wytwarzają go rośliny akwariowe, dlatego i tym trzeba poświęcić odpowiednio dużo czasu. Napowietrzenie w zbiorniku można zwiększyć także dzięki naświetleniu czy wężykowi zasysającemu powietrze. Takie akcesorium montuje się bezpośrednio do filtra.

Decydując się na hodowlę rybek, musisz pamiętać o utrzymywaniu wody, ale i całego zbiornika w czystości. Poza tym weź pod uwagę indywidualne preferencje gatunkowe mieszkańców akwarium.

Jak często wymieniać wodę w akwarium?

Co do zasady im większy zbiornik masz pod opieką, tym rzadziej powinieneś wymieniać w nim wodę. Jeśli już się za to zabierasz, usuwaj z akwarium maksymalnie połowę cieczy (nie całość!).

Harmonogram wymiany wody należy też uzależnić od:

  • gatunków ryb i roślin,
  • wydajności filtra,
  • metody karmienia zwierząt.

Zwykle wystarczy podmiana płynu średnio co 3 do 5 tygodni. Przy każdej wymianie pamiętaj o odstaniu dodawanej wody oraz zapewnieniu jej właściwego odczynu.

W opiece nad akwarium najważniejsza jest regularność i bieżące doglądanie jego mieszkańców. Wówczas w porę będziesz mógł zareagować, jeśli zwierzęta zaczną zachowywać się nieswojo i okaże się, że to kwestia Twojego zaniedbania.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Informacje

Kategorie