Ile wody powinno pić dziecko? 

Woda jest najważniejszym składnikiem ludzkiego organizmu. Bez niej nikt nie jest w stanie funkcjonować w pełni sił, a w przypadku dziecka — odpowiednie nawodnienie ma jeszcze większe znaczenie. Ile wody powinno pić dziecko, aby rozwijać się prawidłowo? 

Jakę rolę pełni woda w organizmie?

Badania dowodzą, że woda stanowi nawet 70% całej masy ciała człowieka. Niedobór w tym zakresie w naturalny sposób prowadzi zatem do odwodnienia i pogorszenia się nie tylko samopoczucia, ale i stanu zdrowia. Na takie ryzyko najbardziej narażone są właśnie dzieci. Ubytek wody z organizmu znacznie szybciej daje im się we znaki niż osobie dorosłej.

Woda bierze udział w kontrolowaniu rozmaitych procesów fizjologicznych. Rozpuszcza mikro- makroelementy, dzięki którym organizm można działać prawidłowo. To samo dotyczy wchłaniania witamin.

To tylko niektóre z powodów, dla których warto dbać o właściwy bilans wodny. W końcu korzystamy z jej zasobów w organizmie niemal przez cały czas i również regularnie się jej pozbywamy w naturalnych procesach jak choćby oddychanie, pocenie się czy przemiana materii. Utratę wody należy zatem rekompensować przez nawadnianie.

Co jednak istotne, z wodą nie należy również przesadzać w druga stronę. Spożywana w nadmiarze może wywoływać:

  • bóle głowy,
  • puchnięcie nóg i rąk,
  • zaburzenia równowagi,
  • przewlekłe zmęczenie.

 Jak zatem ustalić optymalną ilość wody, szczególnie dla najmłodszych?

Jak ocenić, ile wody powinno pić dziecko?

Zapotrzebowanie dzieci na wodę może się zmieniać wraz z porami roku. Ta sama zasada dotyczy osób dorosłych. Kiedy latem traci się więcej wody, należy dostarczać jej organizmowi znacznie więcej. Dziecko z pewnością chętnie będzie sięgało po płyny, jeśli zaproponujesz mu je np. w kolorowej butelce (również filtrującej) z ulubionym motywem z bajki. Ile wody powinno pić roczne dziecko? Jeśli jest karmione piersią, warto dodatkowo dopajać je między posiłkami.

Poza porą roku za zapotrzebowanie na wodę wpływają również inne czynniki. Jednym z nich jest wiek dziecka. Poza tym warto kierować się zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia. Według nich ilość wypijanych przez dziecko płynów powinna odpowiadać jego wadze. A konkretnie?

  • noworodki i niemowlęta do 6. miesiąca życia - 100-190 ml na 1 kg masy ciała,
  • do osiągnięcia 10 kg - 100 ml na 1 kg masy ciała,
  • po przekroczeniu 10 kg - 150 ml na 1 kg masy ciała.

W ciągu kolejnych 20 kg podaż płynów zwiększa się średnio o 20 ml na kilogram masy ciała. W praktyce kilkumiesięczne dziecko potrzebuje ok. 800 ml płynów każdego dnia. Natomiast 3-latek ważący ok. 13 kg ok. 1200 ml.

Tryb życia dziecka a zapotrzebowanie na wodę

Mały sportowiec, np. wieku 8 lat, do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje więcej wody. Jego zapotrzebowanie wzrasta do nawet 2 litrów. Gdy dziecko osiągnie 10. rok życia, powinno dziennie przyjmować już ponad 2 litry płynów.

Im dziecko jest starsze, tym mocniej rysują się różnice w zapotrzebowaniu na wodę względem płci. Przykładowo nastolatka w wieku 15 lat będzie potrzebowała ok. 2200 ml płynów na dzień. Mniej więcej tyle potrzebuje chłopiec, który ma 12 lat. To oczywiście uśrednione dane, które jedynie pomagają w oszacowaniu tego, ile wody dziennie powinno pić dziecko. W dokładniejszych obliczeniach należy uwzględnić indywidualne czynniki.

Skąd wiadomo, że dziecko jest odwodnione?

Starsze dzieci zwykle same zgłaszają potrzebę picia wody. Jeśli tak jest, to sygnał, że ma jej w organizmie za mało i jest to pierwszy subtelny sygnał odwodnienia. Można temu zapobiegać, porcjując płyny i serwując je także przy posiłku.

Niepokojącymi sygnałami u dziecka mogą być:

  • suchość odczuwana w ustach,
  • apatyczność,
  • bóle głowy,
  • problemy z koncentracją,
  • gorsza komunikacja,
  • chrypka w głosie,
  • nadmierne pocenie się, 
  • rozdrażnienie.

Dostrzegając te symptomy, a przynajmniej niektóre z nich, należy jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia. Dziecku prawdopodobnie będzie potrzebna kroplówka, ponieważ odwodnienie może nawet zagrażać życiu.

Jak dostarczać dziecku odpowiednią ilość płynów?

Najbardziej pożądana jest woda w czystej postaci. Oczywiście przenika ona do naszego organizmu również w pokarmach stałych. Dużą ilość wody zawierają m.in. warzywa i owoce, a niektóre z nich składają się z wody w większości (ogórek czy arbuz). Jeśli z rozmysłem wprowadzisz je do codziennej diety, kompleksowo zadbasz o bilans wodny organizmu.

Niewskazane jest podawanie dzieciom słodzonych napojów i soków. Zawierają one sporo cukru i mogą dać efekt odwrotny do zamierzonego. Jeśli Twoja pociecha ma opory przed regularnym piciem wody, możesz urozmaicić tę czynność i uczynić nawykiem na lepsze sposoby. Do butelki z filtrem dodaj np. kawałek owocu. Smak wody doskonale poprawia truskawka, cytryna, pomarańcza, a nawet borówka. Tak samo działają warzywa. Do wody pasuje choćby ogórek. Taką mieszankę możesz przygotować wspólnie z dzieckiem. Z pewnością chętnie sięgnie wówczas po wodę i to z własnej inicjatywy.

Od najmłodszych lat warto wprowadzać także dobre nawyki związane z okolicznościami picia wody. Bezpośrednie popijanie posiłku prowadzi do rozrzedzania soków trawiennych, a w efekcie dyskomfortu na tym tle. Wodę zaleca się pić ok. 30 minut przed lub po posiłku.

Jak jeszcze zachęcić dziecko do picia wody? Najlepiej dawać mu dobry przykład we własnej osobie. Dorosła osoba powinna wypijać dziennie średnio 2 litry wody o to absolutne minimum. Jeśli chcesz przy tym działać na rzecz ochrony środowiska, zrezygnuj z zakupu plastikowych butelek

W większości przypadków woda z kranu jest bogata w minerały tak samo lub podobnie jak źródlana czy mineralizowana. Jeśli dodatkowo zainwestujesz w dzbanek z filtrem lub zamontujesz specjalny filtr do wody na całą instalację wodociągową, dobre nawyki wypracujesz razem z dzieckiem znacznie szybciej, niż myślisz.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Informacje





Kategorie