Woda alkaliczna – co to jest?
Woda alkaliczna – charakterystyka i odróżnienie od zwykłej cieczy
Woda alkaliczna ma wyższy wskaźnik pH niż zwykła woda pitna o neutralnym pH 7,0. Można mówić o niej wtedy, kiedy znajduje się ono w przedziale 7,5–14. Za korzystną do picia uznaje się jednak tę, której zasadowość nie przekracza pH 9,5. Wartość pH wynika głównie z obecności zasadotwórczych minerałów w cieczy. Zdarza się jednak, że ta jest poddana procesowi jonizacji, który podnosi jej zasadowość. Żeby sprawdzić jakość cieczy, którą spożywa się na co dzień, warto wykorzystywać specjalne testy do wody. Najprostszym i najłatwiejszym do zastosowania są paski wskaźnikowe pH-Fix 0,0–14,0. Można jednak zdecydować się na zdecydowanie bardziej zaawansowany sprzęt, jakim jest elektroniczny miernik pH z funkcją HOLD.
Woda alkaliczna – właściwości
Woda z wysokim pH wzbudza w ostatnich latach spore zainteresowanie osób, które pragną zadbać o swoje zdrowie i dobrą kondycję organizmu. Okazuje się, że jej regularne picie może pomóc w zmniejszeniu zakwaszenia organizmu. To jedna z najważniejszych zalet, jakie ma woda alkaliczna. Właściwości cieczy mogą bowiem pomóc osobom zmagającym się z takimi chorobami, jak:
- nadciśnienie tętnicze,
- miażdżyca,
- cukrzyca,
- osteoporoza,
- otyłość,
- przewlekłe zmęczenie,
- regularne bóle głowy,
- zgaga,
- bezsenność,
- astma,
- łuszczyca,
- celiakia.
Co ciekawe, osobom prowadzącym stresujący tryb życia także polecana jest woda z wyższym pH. Alkaliczne wody dodają energii, wpływają na poprawę nastroju i redukują objawy zmęczenia. Wzmacniają także system odpornościowy, dzięki czemu istnieje zdecydowanie mniejsze ryzyko wystąpienia różnego rodzaju infekcji. Czy woda alkaliczna jest zdrowa? Jak pokazują przykłady– tak, ale nie dla każdego i nie w każdej ilości.
Woda alkaliczna – ile pić i jak często?
Niepodważalne jest to, jakie właściwości ma woda alkaliczna. Ile jej pić, aby utrzymać dobre samopoczucie i sobie nie zaszkodzić? Szacuje się, że na każdy kilogram masy człowieka przypada ok. 30 ml płynu. Oznacza to, że dorosła osoba dziennie mogłaby spożywać nawet ok. 2 litrów wody alkalicznej, zastępując nią tym samym inne napoje, np. wodę butelkowaną. Warto jednak dodatkowo uwzględnić indywidualne potrzeby organizmu, który nie zawsze będzie jednakowo zakwaszony. Co ważne, pierwsze efekty, jakie przynosi alkaliczna woda i jej spożywanie, można zauważyć dopiero po około 2–3 tygodniach od rozpoczęcia kuracji. Jest to więc rozwiązanie dla tych, którzy cierpliwie oczekują rezultatów.
Kiedy najlepiej pić wodę alkaliczną?
Wiele osób zastanawia się, kiedy najlepiej pić wodę alkaliczną, aby wydobyć z niej jak najwięcej właściwości i pozytywnie wpłynąć na organizm. Okazuje się, że najlepiej pić ją na czczo lub przed posiłkiem. W ten sposób organizm człowieka zdecydowanie lepiej przyswaja składniki odżywcze z jedzenia. Jest także w stanie znacznie sprawniej usuwać toksyny. Regularne spożywanie oraz jej odpowiednie ilości mają realny wpływ na procesy życiowe, wymagają jednak, aby popijać ją także w ciągu dnia.
Wody alkaliczne – przeciwwskazania do ich picia
Chociaż woda z wysokim pH ma wiele cennych właściwości, to jednak nie każdy może zdecydować się na jej picie. Zastanawiasz się, jakie przeciwwskazania występują najczęściej, jeżeli chodzi o wody alkaliczne? Okazuje się, że alkaliczna woda może przyczyniać się do powstawania kamieni w układzie moczowym. Nie powinny więc spożywać jej osoby, które mają stwierdzoną zaburzoną pracę nerek lub cierpią na choroby tego narządu. Co więcej, alkaliczna woda nie powinna być spożywana przez:
- osoby w podeszłym wieku,
- dzieci do 3. roku życia,
- pacjentów cierpiących na choroby żołądka.
Warto także zauważyć, że nadmierne i długotrwałe spożywanie wody alkalicznej może prowadzić do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Ta jednostka chorobowa jest nazywana zasadowicą metaboliczną lub alkalozą metaboliczną. W skrajnych przypadkach może przyczyniać się ona do problemów z układem nerwowym. Dla osób spożywających przez długi czas wody alkaliczne niepokojące powinny być problemy z koncentracją, zaburzenia lękowe, zawroty głowy, które wcześniej nie miały miejsca, czy problemy z pamięcią. W takim przypadku zawsze konieczna jest konsultacja ze specjalistą i przeprowadzenie badań.
Woda alkaliczna – skutki uboczne przedawkowania
Alkaloza metaboliczna to nie jedyny problem, na jaki może wpływać woda alkaliczna. Skutki uboczne jej spożywania są zależne od konkretnego organizmu. Jak z każdym suplementem diety, tak samo i z tym płynem trzeba zachować ostrożność i uważać na jego dawkowanie. Woda alkaliczna może przyczyniać się do problemów z trawieniem pokarmu, zwłaszcza u osób, które zdrowo się odżywiają i nie mają zakwaszonego organizmu. Zwiększa się także ryzyko wystąpienia różnego rodzaju infekcji pokarmowych. Przy problemach żołądkowych może natomiast wystąpić zaostrzenie refluksu. Warto więc mieć świadomość, że taka kuracja powinna być przemyślana. Z kolei w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych przed jej rozpoczęciem warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Jak samodzielnie uzyskać alkaliczne pH wody?
Wodę z wysokim pH można kupić jako gotową ciecz lub samodzielnie przygotować ją przez proces jonizacji. W drugim przypadku niezbędne jest jednak odpowiednie wyposażenie. Przydatny może okazać się rozbudowany ośmiostopniowy system odwróconej osmozy PREMIUM SUPREME. To zaawansowany sprzęt do uzdatniania cieczy w gospodarstwach domowych. Jeżeli jednak zależy Ci wyłącznie na jonizacji, to wystarczający może okazać się liniowy jonizator wody 11" x 2 1/2" SUPREME/BIOCER. Swoją decyzję przed zakupem warto skonsultować ze specjalistą, który doradzi Ci najlepszą opcję w zależności od konkretnych potrzeb.