Gdzie wyrzucać filtry do wody? 

Węglowy czy mechaniczny filtr do wody – gdzie wyrzucić wkład?

Picie wody jest koniecznością, jeśli chcemy zachować zdrowie i dobrą kondycję organizmu. Woda nie tylko wypełnia komórki, ale jest też nośnikiem krwi, limfy, hormonów i enzymów, potu, moczu i innych płynów ustrojowych. Bez jej obecności organizm po prostu by nie funkcjonował. O tym, że pić trzeba, uczą się już małe dzieci, jednak ze względu na modny ostatnio trend ekologiczny zmieniło się podejście do sposobu i formy serwowania wody. Przez wiele lat była ona kupowana jedynie w butelkach. Obecnie zastępują ją dystrybutory wody podłączane bezpośrednio do sieci wodociągowej oraz różnego rodzaju filtry z wymiennym wkładem. Te ostatnie się zużywają, co z kolei rodzi powszechne pytanie: gdzie wyrzucać zużyte filtry do wody oraz znajdujące się w nich wkłady?

Obowiązkowa segregacja śmieci – gdzie wyrzucać filtry do wody?

Ekologiczne trendy panujące obecnie niemal na całym świecie nie są kwestią mody. Coraz więcej osób dostrzega potrzebę ochrony środowiska przed degradacją. Intensywnie rozwijają się branże takie jak fotowoltaika, pompy ciepła, rolnictwo sterowane GPS czy elektryczne samochody. W skali lokalnej oraz w obszarze jednostkowego gospodarstwa ekologia oznacza picie wody z kranu zamiast kupowania jej w butelkach. Wszystkich obowiązuje też segregacja śmieci. Niestety w tej ostatniej dziedzinie pojawia się wiele problemów. Ludzie po prostu nie wiedzą, z jakim rodzajem odpadu mają do czynienia i do jakiego kosza powinien on trafić. Szczególnie trudne są odpowiedzi na pytania o to, gdzie wyrzucić zużyty filtr do wody. Dotyczą bowiem odpadów nietypowych, a często także złożonych z wielu elementów wykonanych z różnych materiałów.

Gdzie wyrzucić filtr do wody Aquaphor?

Picie kranówki odfiltrowanej w domu we własnym zakresie nie tylko obniża koszty związane z zakupem wody, ale dostarcza też wiele satysfakcji, nie wspominając o wyjątkowym smaku ulubionej kawy czy herbaty. Warto pamiętać, że wody mineralne w sklepach też mają zróżnicowany skład i smak. Zakup tej niegazowanej na herbatę nie gwarantuje, że napar będzie smaczny. Najprostszym sposobem uzdatniania jest dzbanek filtrujący. Używany w nim filtr najczęściej wystarcza jednak na dwa czy trzy tygodnie. Po jego wymianie zużyty element trzeba zutylizować. Gdzie wyrzucić filtr do wody Aquaphor? Nie należy umieszczać go w koszu na odpady komunalne. Producent oferuje już możliwość odbioru takich filtrów i utylizuje je we własnym zakresie. Warto rozejrzeć się po okolicznych sklepach, czy gdzieś nie znajduje się puszka na takie odpady.

Gdzie wyrzucić filtr do wody z węglem aktywnym?

Filtry nakranowe do kuchni czy łazienki wyposażone we wkład wymienny z węglem aktywnym są jednymi z częściej wykorzystywanych. Okres ich eksploatacji jest dość długi, jednak prędzej czy później tracą efektywność i trzeba je wymienić. Gdzie wyrzucić filtr do wody z węglem aktywnym? Jeśli producent nie oferuje skupu lub oddania podczas zakupu nowego filtra, najprostszym rozwiązaniem jest wycięcie wkładu, wyrzucenie plastikowej osłony do kosza na plastik, a wkładu do kosza na odpady bio. Węgiel aktywny wraz z wchłoniętymi osadami może być też dobrym nawozem ogrodniczym.

Gdzie wyrzucać zużyte filtry do wody do odwróconej osmozy?

Odwrócona osmoza jest jedną z najskuteczniejszych metod filtrowania wody. Problem polega jednak na tym, że oferowane filtry do takiego oczyszczania często są wielostopniowe. W praktyce oznacza to, że zawierają różne wkłady i elementy aktywne, które usuwają poszczególne zanieczyszczenia. Gdzie wyrzucić zużyty filtr do wody o takiej budowie? Warto zastosować się do kilku zasad:

  • podczas zakupu zapytaj, czy producent oferuje możliwość oddania mu zużytego filtra,
  • jeśli nie ma takiej możliwości, rozłóż filtr na mniejsze elementy,
  • posegreguj je na odpady plastikowe, metalowe i biologiczne, a następnie umieść je w odpowiednich pojemnikach,
  • elementy, co do których nie wiesz, gdzie je umieścić, wrzuć do kosza na tzw. trudne odpady,
  • jeśli filtr zawiera różne wkłady, sprawdź, czy nie ma na nich kodów odpadów – Pomogą one zaklasyfikować element do konkretnego pojemnika.

Wysokowydajny filtr do wody – gdzie wyrzucić złoża filtracyjne?

Poza tradycyjnymi filtrami nakranowymi w oczyszczaniu wody na większą skalę stosuje się specjalne stacje uzdatniania, które eliminują różne związki różnymi metodami. Stąd też w stacjach znajdują się rozmaite złoża filtracyjne. Czas ich eksploatacji jest długi i niekiedy wynosi nawet kilkanaście lat. Po zużyciu trzeba je jednak odpowiednio zutylizować. Zazwyczaj przyjmują je firmy serwisowe, które następnie oddają wkłady do utylizacji. Informacje o jej metodach zamieszczają też producenci złóż filtracyjnych.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Informacje





Kategorie