Czy można pić wodę z kranu? 

Czy pić wodę z kranu – pytanie bez jednoznacznej odpowiedzi

Problem picia wody z kranu jest poruszany od dawna i już kilkadziesiąt lat temu zadawano sobie pytanie, czy takie postępowanie jest dobre dla zdrowia. Teoretycznie woda dostarczana z wodociągów ma mieć najwyższą, bo pierwszą klasę czystości. Nie zawsze jednak ciecz, która płynie z domowego kranu, właśnie z tych wodociągów pochodzi. Warto też podkreślić, że droga od ujęcia do domu jest długa, a w trakcie niej mogą wydarzyć się różne rzeczy. Wystarczy drobna nieszczelność, wysłużona instalacja czy zaniedbanie pracownika, a w kranie znajdzie się piasek, rdza lub bakterie E. coli. Na pytanie, czy pić wodę z kranu, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi również dlatego, że w każdym regionie kraju i w każdej studni ma ona inny skład. Nie zawsze wystarczy też tylko ją przegotować. Niekiedy potrzebne jest również uzdatnianie.

Woda z kranu do picia – ideał nie tylko finansowy

Woda stanowi podstawę egzystencji, a większość organizmów zawiera jej w swoim ciele więcej niż 50%. Ludzki organizm również ma jej znaczną ilość, a nawet minimalna utrata wody może spowodować zaburzenia w pracy organizmu. Za śmiertelne uznaje się odwodnienie na poziomie 12–15% masy ciała, ale już przy 1% można odczuwać bóle głowy i obniżenie koncentracji. To wystarczający powód, by picie wody z kranu lub innego źródła stało się codziennym nawykiem. Dietetycy zalecają spożycie płynów w ilości od 1,5 do 3 l dziennie. Wówczas przy czteroosobowej rodzinie zapotrzebowanie na wodę pitną wynosi minimum 6 l dziennie i 180 l miesięcznie. Nietrudno sobie wyobrazić, ile to wyrzuconych plastikowych butelek, dźwigania i pieniędzy. Nawet przy taniej wodzie trzeba obciążyć budżet kwotą około 200–300 zł. O ile wygodniejsze byłoby picie kranówki! Jednak czy woda z kranu jest zdrowa?

Czy woda kranowa jest czysta?

Zastanawiając się nad wartością zdrowotną wody z kranu, należy zacząć od przeanalizowania jej składu. Oczywiste jest to, że ciecz dostarczana z wodociągów do domów prywatnych jest odpowiednio oczyszczona i zdezynfekowana. To zadanie wykonują profesjonalne stacje uzdatniania wody wyposażone w skuteczne i wydajne filtry oraz lampy UV do odkażania. Nie wszystko jest z niej jednak eliminowane. Pozostają w niej rozpuszczone związki mineralne, które sprawiają między innymi to, że woda jest twarda. Znacznie więcej problemów jest do rozwiązania w przypadku wody z własnej studni. Wówczas jej skład może być bardzo niekorzystny dla organizmu, a picie wody z kranu może przyczynić się do różnych dolegliwości. Dlatego też priorytetem powinno być przeprowadzanie badań wody i stosowanie odpowiednich filtrów na cały dom.

Co zawiera woda z kranu?

Standardowo nawet oczyszczona i uzdatniona woda z miejskich wodociągów nie jest jedynie krystalicznym związkiem H2O. Ponieważ jest ona czerpana z głęboko położonych pokładów wodonośnych otoczonych różnymi formacjami skalnymi, wypłukuje z nich różne minerały. Dlatego w niemal każdej wodzie kranowej można znaleźć związki pierwiastków takich jak:

  • wapń,
  • magnez,
  • potas,
  • sód,
  • chlor.

Wymienione biopierwiastki nie są szkodliwe dla zdrowia, a nawet są organizmowi potrzebne. Jednak podczas codziennego używania wody łatwo można zauważyć problemy, jakie stwarzają:

  • odpowiadają za zacieki na armaturze i szklankach,
  • powodują zarastanie światła rur i urządzeń AGD,
  • niszczą grzałki w pralkach i czajnikach elektrycznych,
  • skracają żywotność pralek i bojlerów,
  • nadają sztywności pranej bieliźnie,
  • ograniczają miękkość i lśnienie włosów,
  • powodują wysuszanie skóry po kąpieli.

Jeśli chodzi o picie wody z kranu, skutki nie są negatywne dla zdrowia, jednak minerały nie są dobrze przyswajane przez organizm. Z tego powodu pomimo ich obecności woda kranowa nie ma tak dużej wartości zdrowotnej jak woda mineralna czy biopierwiastki przyswajane z pożywieniem.

Czy woda z kranu jest zdrowa?

Według słownika PWN słowo „zdrowy” oznacza „korzystnie wpływający na zdrowie” lub określa ono produkt albo surowiec „nadający się do spożycia lub przerobu”. Obie te definicje mogą być stosowane do typowej wody z wodociągów, przefiltrowanej, odkażonej i zdezynfekowanej chlorem, ponieważ sam chlor dodawany w ściśle kontrolowanych ilościach również nie jest zagrożeniem dla organizmu. Zatem zastanawiając się nad tym, czy woda kranowa ma korzystny wpływ na zdrowie, należy pamiętać, że nadaje się ona do przerobu (gotowania i zaparzania napojów) oraz do picia bez uprzedniej obróbki cieplnej. W takim rozumieniu na pytanie o to, czy woda z kranu jest zdrowa, można odpowiedzieć twierdząco.

Czy można pić wodę z kranu bez negatywnych konsekwencji dla zdrowia?

Pora na odpowiedź na pytanie postawione w tytule artykułu. W przypadku wody dostarczanej z wodociągów miejskich jest ona twierdząca – taką wodę z kranu można pić bez obaw. Można nawet powiedzieć, że picie kranówki niesie sporo korzyści. Te najważniejsze to:

  • natychmiastowy dostęp do czystej wody pitnej bez potrzeby jej przygotowywania, kupowania czy magazynowania w domu – wystarczy odkręcić kran,
  • niski koszt, gdyż woda z kranu do picia jest znacznie tańsza od butelkowanej, a nieprzegotowana nie przyczynia się do zużywania prądu czy gazu,
  • ekologia – woda z kranu nie wymaga plastikowych butelek, a więc jej spożywanie nie generuje problematycznych odpadów,
  • oszczędność czasu i miejsca – picie wody z kranu wymaga jedynie odkręcenia kurka. Nie trzeba tracić czasu na zakupy ani wygospodarowywać miejsca na dziesiątki butelek. 

Warto też zastanowić się, czy można pić wodę z kranu z własnego ujęcia. Woda ze studni nie jest filtrowana, oczyszczana, uzdatniana ani odkażana. Co więcej, jeśli studnia nie jest dobrze zabezpieczona, mogą do niej wpadać liście czy inne zanieczyszczenia. W takiej sytuacji nie zawsze dobrym pomysłem jest picie wody z kranu. Skutki zdrowotne można jednak wyeliminować, stosując własny system filtracji. Pozwalają na to wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody wyposażone w odpowiednie wkłady wymienne.

Czy woda z kranu do picia wymaga dodatkowej filtracji?

Z założenia woda dostarczana przez wodociągi miejskie spełnia bardzo surowe kryteria jakości i składu.Powinna być zatem bezpieczna, zdrowa i gotowa do spożycia. Tymczasem nie wiemy, co dzieje się z wodą w drodze z wodociągów do domu/mieszkania. Zły stan rur i instalacji może negatywnie wpływać na jej jakość. W związku z tym, gdy domownicy chcą mieć pewność, że woda w ich kranach będzie krystalicznie czysta i nie będzie miała żadnego niechcianego zapachu i smaku, zastosowanie odpowiedniego filtra jest bardzo dobrym pomysłem pomysłem. Najpierw warto sprawdzić, co zawiera woda z kranu, a następnie dobrać odpowiedni filtr. Uniwersalnym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest odwrócona osmoza, dzięki której można pozbyć się wszelkich mechanicznych, chemicznych i biologicznych zanieczyszczeń. Taki filtr do kuchni warto jednak poprzedzić narurowym filtrem mechanicznym na cały dom.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Informacje





Kategorie