Jak sprawdzić, na jakiej głębokości jest woda? 

Szukanie wody na działce – pierwszy krok do budowy studni

Budowa studni często jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli gospodarstwo leży na uboczu, z dala od miejskich instalacji. Jest to jednak kosztowne przedsięwzięcie, dlatego, zanim pojawi się ekipa i rozpoczną się prace, trzeba zyskać pewność, że w miejscu ich prowadzenia znajduje się woda na działce. Nie chodzi jednak tylko o położenie wód gruntowych, ale też o ich głębokość. To ona między innymi decyduje, czy wywiercenie studni będzie opłacalne. Istnieje kilka sposobów na poszukiwanie wód gruntowych. Różnią się one kosztami, ale też prawdopodobieństwem poprawności uzyskanych wyników. Wybór tej właściwej zależy wyłącznie od inwestora, który może postawić na gwarantowane wyniki za odpowiednią opłatą lub próbować zlokalizować żyłę samodzielnie.

Jak znaleźć wodę na działce – wywiad z sąsiadami i obserwacja 

Planując budowę domu, większość osób wybiera okolicę, w której znajdują się już inne posesje. Niewielu chce mieszkać na odludziu, gdzie wprawdzie prywatność jest większa, ale trudno o bezpieczeństwo i ewentualną pomoc w pilnej potrzebie. Aby dowiedzieć się, na jakiej głębokości jest woda, przyszły właściciel domu może skorzystać z doświadczenia swoich sąsiadów. Warto poprzedzić go obserwacją terenu i oceną metod budowania. Jeśli domy stoją na podwyższeniach i nie mają piwnic, można się spodziewać płytko położonych wód gruntowych. Sporo cennych informacji może dostarczyć pytanie sąsiadów, czy mają już studnie, jakie napotkali przeszkody i na jakiej głębokości jest woda.

Jak sprawdzić, na jakiej głębokości jest woda – mapy hydrologiczne

Wiarygodnym źródłem informacji na temat lokalizacji i położenia żył wodnych i podziemnych zbiorników są mapy hydrologiczne. Znajdujące się na nich naniesienia są wskazówką do tego, czy woda w okolicy w ogóle się znajduje, a inwestowanie w studnię ma sens. Jeśli nie ma dostępu do takich map, można je zamówić w specjalistycznych firmach zajmujących się opracowywaniem danych TBD (Topograficzna Baza Danych). Za odpowiednią opłatą specjaliści przygotują mapę danego terenu z uwzględnieniem wyłącznie podziemnych źródeł i danych o nich. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że przyszły właściciel nie tylko dowie się, czy i na jakiej głębokości jest woda gruntowa na jego działce. Pozna też jej geologiczne otoczenie, a więc przypuszczalny skład, co pozwoli mu dobrać filtry do wody i ocenić koszty ich eksploatacji. Cennym źródłem map jest też internetowa baza danych GIS.

Jak znaleźć wodę na działce ­– gwarantowane metody naukowe

W poszukiwaniu wody na działce nieoceniona z pewnością będzie geologia. Obecnie firmy wyspecjalizowane w takich usługach nie tylko wskażą położenie podziemnej warstwy wodonośnej, lecz także ocenią zmiany jej położenia w poszczególnych okresach roku. To cenne informacje, gdy trzeba kupić pompę głębinową lub zaplanować, jakie wkłady wymienne będą potrzebne do filtrów. W tym drugim przypadku przy dużym spadku poziomu wody mogą być potrzebne wkłady sznurkowe i inne do filtrów mechanicznych, gdyż woda z pewnością ulegnie zamuleniu. Jak sprawdzić poziom wód gruntowych z pomocą geologa? Służą do tego różne metody:

  • sondowanie elektrooporowe, polegające na wysyłaniu krótkich impulsów prądu stałego, który przepływa przez grunt. Następnie na powierzchni wykonuje się pomiar napięcia, które powstaje na skutek tego przepływu;
  • metoda potencjałowa, polegająca na badanie naturalnych różnic potencjałów w gruncie;
  • metoda georadarowa, polega na emitowaniu impulsu elektromagnetycznego, który odbija się od granic warstw geologicznych w danym ośrodku. W efekcie można wskazać ośrodki wodonośne;
  • badanie sejsmiczne polegające na generowaniu sygnałów sejsmo-elektrycznych, podczas drgań wody względem łożyska skalnego;
  • metoda konduktometryczna sprowadza się do indukcji prądów zmiennych w gruncie. Wysłany przez cewkę sygnał wraca do odbiornika, dzięki czemu można obrazować zmienność geoelektryczną ośrodka;
  • próbne odwierty.

Doświadczeni specjaliści od poszukiwania wody i budowy studni stosują też dobrze znane i bardzo stare metody radiestezyjne. Zaliczają się do nich różdżka i wahadełko. Skuteczność tych metod osiąga około 50%, a coraz rzadsze ich wykorzystywanie jest wynikiem nasycenia terenu antenami, nadajnikami i innymi urządzeniami, które emitują pole elektromagnetyczne.

Jak znaleźć wodę na działce domowym sposobem?

Szukanie wody na działce przez wykwalifikowanych specjalistów jest drogie, dlatego nie każdy zainteresowany budową studni chce od razu zlecać próbne odwierty. To chyba najdroższa z metod – wykonanie otworu o głębokości 1 m kosztuje 200-300 zł. Nie ma też gwarancji, że wwiercenie się na kilkanaście metrów pozwoli sprawdzić, na jakiej głębokości jest woda gruntowa. Trzeba jednak za to zapłacić kilka tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że zainteresowani poszukują tanich domowych sposobów na odkrycie podwodnego źródła. Istnieje kilka prostych sposobów, których skuteczność ocenia się według własnych przekonań.

Jak znaleźć wodę na działce – metoda słoikowa

Trudno powiedzieć, jak daleko od naukowych teorii odbiega ten sposób poszukiwania wody na działce. Faktem jest, że jest nie tylko prosty, ale również tani. Wystarczy przygotować kilkanaście szklanych słoików o pojemności 0,9 litra i wyznaczyć prostą linię na działce. Następnie należy wkopać słoiki w równych odstępach dnem do góry tak, aby wystawały na około 10-12 cm. Kolejnym etapem jest prowadzenie obserwacji w czasie około 3-4 dni w celu wskazania słoika, który jest najbardziej oszroniony. Tą samą metodą oznaczyć szerokość podziemnego źródła, wkopując słoiki dookoła tego wskazanego.

Jak znaleźć wodę – test roślinny

Prostym sposobem na wskazanie potencjalnego miejsca ulokowania wód gruntowych jest obserwacja gatunków roślin zasiedlających działkę. Nad źródłem będą rosnąć rośliny wilgociolubne takie jak turzyca, podbiał, wąż, sowa srebrzysta, cykuta, naparstnica, szczawik koński, trzcina, a także brzoza, olcha i świerk. Natomiast o braku podziemnych wód świadczy dobrze zadomowiona sosna. Olcha, klon, wierzba, brzoza pochylają się w kierunku żyły wodnej, a pojedyncze dęby często wyrastają na skrzyżowaniu cieków.

Powierz poszukiwanie wody firmie budującej studnie

Budowa studni jest kosztowną inwestycją, a jednocześnie stanowi warunek normalnego funkcjonowania gospodarstwa. Dlatego zamiast poszukiwać niepewnych chałupniczych metod czy inwestować w drogie odwierty, warto postawić na firmę, która zajmuje się budową studni. Podpisując umowę na jej wykonanie, często można otrzymać w pakiecie darmowe badania gruntu ze wskazaniem miejsca lokalizacji wód gruntowych. Sprawdzenie, na jakiej głębokości jest woda, powinno być priorytetem podczas zakupu działki. Jeśli nie ma możliwości podłączenia się do wodociągu, a budowa studni jest nierealna z przyczyn technicznych i środowiskowych, nietrudno sobie wyobrazić koszmar funkcjonowania domu z beczkowozem.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Informacje





Kategorie