Czy wodę z kranu należy filtrować? 

Czy woda filtrowana różni się od wody kranowej?

Woda kranowa płynąca w naszych domach woda kranowa prosto z wodociągu musi być zdatna do spożycia i  spełniać określone normy. Zgodnie z parametrami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, nie mogą znajdować się w niej szkodliwe substancje. Dla wiadomości odbiorców i użytkowników wodociągi mają obowiązek udostępniania wyników badań wody. O ile jakości wody wychodzącej z wodociągów możemy być pewni pod względem mikrobiologicznym i fizykochemicznym, o tyle jakość wody może zmienić się zanim dotrze do naszego domu. Dużo zależy od wieku i stanu rurociągu oraz instalacji doprowadzających wodę, ponieważ stare zardzewiałe rury nie wpłyną korzystnie na jakość naszej wody. Jednak coraz więcej miast i gmin dba o modernizację i wymianę starych przyłączy na nowe. Jeśli chcemy mieć pewność należy pobrać próbkę wody z kranu i oddać ją do badania laboratoryjnego. Warto jednak pamiętać, że wyniki badania mogą różnić się od siebie na przestrzeni czasu.

Źródło: pixabay.com

W takim razie jak filtrować wodę z kranu i czy filtrowanie wody z kranu ma w ogóle sens?

Zdaniem analityków Banku BNP Paribas wartość sprzedaży detalicznej butelkowanej wody w Polce może przekroczy 6 mld zł. Według danych z poprzednich lat w 2018 osiągnęła wartość 4,39 mld zł. Filtrowanie wody z kranu z pewnością pozwoli nam zaoszczędzić środki, które przeznaczylibyśmy na wodę butelkowa. Woda z kranu niewiele różni się od wody butelkowanej, która jest dostępna w ofertach sprzedaży sklepów. Niewielki odsetek sprzedawanej wody butelkowanej ma skład wody mineralnej, znaczna część to wody głębinowe lub kranowe ale nasycone odpowiednimi minerałami, korzystnie wpływającymi na organizm. Filtrowanie wody z kranu z pewnością poprawi jej smak i zapach, a także może usunąć obecny w wodzie chlor. Filtrowanie wody nie pogarsza jej jakości, a wręcz przeciwnie może ją dodatkowo poprawić.

Jak filtrować wodę z kranu?

Najczęściej wybieranymi metodami filtrowania wody z kranu jest oczyszczenie mechaniczne, systemy odwróconej osmozy, a także wkłady węglowe. Czy filtrowana woda jest zdrowsza? Filtrowana woda przez filtr mechaniczny zostaje oczyszczona z zanieczyszczeń typu piasku, osad, rdza. Dodatkowo w przypadku systemów odwróconej osmozy, może zostać oczyszczona również z bakterii i wirusów, które mogą się w niej znajdować. Membrana osmotyczna pozbawia wodę zarówno zanieczyszczeń, jak i dobrych minerałów wapnia i magnezu, dlatego też warto inwestować w systemy z mineralizatorem, które uzupełnią te braki. Woda po przefiltrowaniu zawiera minerały, niezbędne dla ludzkiego organizmu. Jeśli chcemy dodatkowo uzupełnić wodę o magnez można to zrobić w łatwy i przystępny sposób kupując filtr dzbankowy w wkładem węglowym zawierającym magnez. Filtr węglowy usunie z wody chlor, stosowany do dezynfekcji i poprawi jej smak oraz zapach. Należy pamiętać, że stosowanie urządzeń zmiękczających zmniejsza ilość wapnia i magnezy w wodzie, które właśnie podwyższają twardość. Twarda woda to taka, która zawiera duże ilości minerałów.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Informacje





Kategorie