Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności serwisu.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Woda mineralna, z kranu czy źródlana? Która jest najzdrowsza?  

Zdrowa woda do picia czyli jaka?

Zwykle nie zastanawiamy się nad tym jaką wodę pijemy dopóki nie pojawią się jakieś problemy z nią związane. Najczęściej rozpoczyna się od problemów zdrowotnych lub kłopotów z urządzeniami AGD mającymi styczność w wodą. Dopiero wtedy zaczynamy szukać przyczyny, warto zastanowić się jaka jest zdrowa woda do picia.

Woda źródlana czy mineralna? Czym różni się woda mineralna od źródlanej

Jaka woda jest więc najzdrowsza dla naszego organizmu? Przede wszystkim woda którą spożywamy powinna być czysta, ten warunek spełnia zarówno woda kranowa jak i butelkowa. W przypadku wody butelkowej najlepiej gdyby zawierała dodatkowe mikroelementy uzupełniające naszą dietę. Najpopularniejsze wody mineralne sprzedawane w butelkach różnią się swoim składem, warto wybierać o bogatszej zawartości składników mineralnych. W wodzie mineralnej najczęściej występujące składniki to: magnez, wapń, sód, chlorki, wodorowęglany, siarczany, jod, fluor, żelazo oraz dwutlenek węgla. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na oznaczenia znajdujące na butelce wody lądującej w naszym koszyku. Woda mineralna ma stały skład może być zarówno nisko-, średnio- jak i wysoko zmineralizowana. Spożywać może ją każdy z nas, ale powinno się robić przerwy w jej piciu, ze względu na obecność minerałów długotrwałe jej stosowanie może powodować magazynowanie związków w organizmie. Jedyną wadą wody mineralnej jest koszt opakowań w których ją zakupujemy, a także kwestie związane utylizacją nie ekologicznych butelek.  Dodatkowo woda butelkowana może zawierać szkodliwy dla organizmu mikroplastik.

Czy woda mineralna z kranu jest możliwa? Tak, po zakupie odpowiedniego urządzenia mineralizującego. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń posiadających wkłady mineralizujące wodę. Jednym z nich są systemy odwróconej osmozy, które zarówno oczyszczają wodę poprzez membranę osmotyczną, pozbawiając ją zanieczyszczeń, bakterii i wirusów, ale także wzbogacają oczyszczona wodę o minerały.

Woda mineralna czy źródlana?

Woda źródlana czy jest najlepsza?                              

Woda źródlana jest zdecydowanie najczystszym rodzajem wody, ale zawiera mniejsza ilość minerałów. Określenie „woda źródlana” jest powszechnie używane od lat 90. Określa wodę o niskiej zawartości minerałów, pochodząca z podziemnego źródła, jej skład nie może ulegać zbyt dużym różnicom w składzie. W wodzie mineralnej ilość składników mineralnych jest większa niż 500mg/l, woda źródlana zawiera mniej niż 500mg/l składników mineralnych, natomiast gdy składników mineralnych jest ponad 1000mg/l mówimy o wodzie leczniczej. Jaki wpływ ma woda źródlana na nasz organizm? Wody źródlane zapobiegają rozwojowi próchnicy, dodatkowo korzystnie wpływają na układ krążenia i cholesterol, zmniejszają bóle reumatyczne.  

Woda kranowa – co zawiera woda z kranu ?

Woda kranowa płynąca do naszych domów z wodociągu musi spełniać określone parametry i być zdatna do spożycia. Nie powinny znajdować się w niej czynniki i substancje szkodliwe dla ludzkie organizmu. Wodociągi okresowo udostępniają wyniki badań wody, by każdy z użytkowników mógł sprawdzić co zawiera jego woda z kranu. Wiele zależy również od wieku oraz stanu instalacji i rurociągów doprowadzających wodę, które mogą negatywnie wpływać na jej jakość. Z założenia woda kranowa powinna być bezpieczna pod względem fizykochemicznym i mikrobiologicznym. Picie wody z kranu zapewnia nam również ograniczenie ilości plastiku (w porównaniu z woda butelkowana) oraz znacznie mniejsze wydatki. A co z przegotowana wodą kranową? Po zagotowaniu z wody wytrącają się związki magnezu oraz wapnia (pojawia się charakterystyczny osad w czajniku) i nie są dostarczane do naszego organizmu, a sama woda zostaje zubożona i zmiękczona.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Kategorie

Informacje