Twarda woda a włosy - jaki wpływ na włosy ma typ wody?  

Twarda woda a włosy

Twarda woda  w takim samym stopniu szkodzi zarówno skórze, jak i włosom.  Twarda woda zawiera znaczne ilości minerałów, które podczas mycia osadzają się na skórze głowy. Osad zatyka mieszki włosowe znajdujące się na skórze. Podrażnione w ten sposób mieszki włosowe, mogą reagować stanami zapalnymi skóry oraz świądem czego efektem może być wypadanie włosów. Dodatkowo woda bogata w minerały rozchyla łuski powodując, że włosy są szorstkie i matowe.  Jak tego uniknąć, może poprzez zastosowanie odpowiedniego szamponu lub odżywki? Niestety to błędne koło.

Twarda woda wymaga stosowania większej ilości środków piorących, proszek czy mydło gorzej się rozpuszczają w twardej wodzie i należy zastosować ich więcej by efekt był skuteczny i widoczny. Podobnie jest w przypadku szamponów i odżywek do włosów, nadmiar tych produktów może dodatkowo obciążać włosy i negatywnie wpływać na skórę głowy (niewypłukany nadmiar szamponu lub odżywki także doprowadzi do podrażnień i przesuszeń).

Czy wodę do mycia włosów można zmiękczyć?

Najszybszym, najprostszym i najtańszym sposobem na mycie włosów w twardej wodzie jest jej przegotowanie, dla obniżenia twardości wody (kamień wytrąci się w czajniku). Przegotowaną i ostudzoną wodą można zastosować do mycia włosów i skóry głowy. Do wody można dodać pół łyżeczki soku z cytryny lub łyżeczkę octu jabłkowego (na 1 litr wody). Tak przygotowana mieszanka ma kwaśny odczyń odpowiedni do płukania włosów ale także kolorowych materiałów. Inna możliwością jest stosowanie do włosów płukanek z wody pozbawionej minerałów czyli zdemineralizowanej lub destylowanej.

Czy twarda woda negatywnie wpływa na włosy?

Tak, twarda woda może w widoczny sposób negatywnie wpływać na włosy. O skutkach mycia włosów w twardej wodzie wspominaliśmy już wcześniej wspominaliśmy twarda woda oddziałuje na łuski włosów, powodując przesuszenie   oraz na skórę głowy prowadząc do osłabienia i wypadania włosów. Osłabione włosy można wzmocnić od środka poprzez picie wody wzbogaconej o minerały i wapń, który ułatwia przyswajanie żelaza wzmacniającego włosy i zapobiega wypadaniu, ale także na zmianę wody która stosujemy do mycia.

Filtry zmiękczające

Jeśli powyższe metody nie przyniosą skutku, warto zastanowić się nad odpowiednimi systemami zmiękczającymi wody. Najprostszym rozwiązaniem jest niewielki filtr nakranowy lub montowany na słuchawce prysznicowej. Tego typu rozwiązania mogą być szybkim i tanim sposobem na pozbycie się problemu. Przy bardzo twardej wodzie można również rozważyć zamontowanie kompaktowego zmiękczacza wody, redukującego twardość w całym domu/mieszkaniu. Pamiętajmy o tym, że twarda woda ma kontakt nie tylko z nasza skórą ale również z urządzeniami znajdującymi w domowej instalacji – pralką czy zmywarką.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Informacje

Kategorie