Jaka woda dla kota i psa? 

Jaką wodę powinien pić pies? Jaką wodę powinien pić kot?

Czworonogi są często nieodłącznym elementem naszego życia rodzinnego. Koty i psy często traktowane są członkowie rodziny, dlatego dbamy o nie na każdym kroku, poświęcając czas na spacery, kupując ulubione przysmaki. Czy zastanawialiście się jaką wodę powinny pić zwierzęta tak by również o nie wystarczająco zadbać? 

Nie ma potwierdzonych badań jaka woda będzie odpowiednia dla kota a jaka woda dla psa. Mokra karma to ok 80% wilgotności dostarczającej zwierzakowi wody. Dlatego tak istotne jest by w diecie naszego pupila nie bazować wyłącznie na suchej karmie. Należy jednak pamiętać, że mokra karma nie zastąpi całego zapotrzebowania zwierzęcia na wodę pitną dlatego warto nauczyć naszego czworonożnego przyjaciela picia samej wody.   

Niektórzy lekarze weterynarii uznają, że nie ma znaczenia czy podawana woda będzie twarda (twarda woda oznacza większe stężenia wapnia i magnezu), nie ma to negatywnego wpływu i nie powoduje problemów zdrowotnych. Jednak w 2016 roku amerykańskie towarzystwo ubezpieczeniowe dla zwierząt Trupanion przeprowadziło badania, które wykazały zależności między problemami układu moczowego kotów i psów, a twardą wodą (na terenie USA). Wyniki nie oznaczają jednak, że twarda woda zawsze będzie powodowała schorzenia, ale w przypadku podawania psu lub kotu twardej wody zwiększa się ryzyko problemów zdrowotnych. W większym stopniu ryzyko wystąpienia problemów dotyczy kotów (bardziej niż psów) oraz zwierząt płci żeńskiej (rzadziej chorują samce niż samice).

Woda dla psa i kota

Odpowiednie nawodnienie organizmu, zarówno w przypadku ludzi jak i zwierzą, jest bardzo istotnym elementem wpływającym na szereg czynności życiowych: odporność, termoregulacja, trawienie oraz ogólne samopoczucie. Szczególną uwagę na ilość spożywanej wody należy zwrócić w przypadku zwierząt chorych lub ciężarnych. Po czym poznać, że nasz zwierzak jest odwodniony? Odwodnione zwierzęta mają suche uszy i wargi, istotny jest także kolor dziąseł (suche, blade, lepkie świadczą o odwodnieniu). Także sprawdzenie skóry na grzbiecie odpowie nam na pytanie czy nasze zwierzątko spożywa za małe ilości wody. Jeśli po uniesieniu fałdu skóry, znajdującego się na grzbiecie powróci on szybko na miejsce, oznacza to, że spożywa odpowiednią ilość wody.

Spore grono lekarzy weterynarii nie zaleca podawania kotu lub psu nieuzdatnionej wody z kranu sieci wodociągowej. Uzdatniona woda wodociągowa posiada w swoim składzie środki, które są stosowane do jej oczyszczenia np. chlor. Nadmiar chloru negatywnie pływa zarówno na człowieka, ale także na zwierzęta. Tak samo jak ludzie, zwierzęta nie powinny pić wody studziennej, w której o wiele częściej występują przekroczenia, także mikroorganizmy. Taka woda powinna być regularnie kontrolowana jeśli jest spożywana zarówno przez ludzi jak i zwierzęta. Czy pies może pić wodę z kranu? Wiele zależy od jakości wody wodociągowej, w niektórych rejonach Polski nie jest ona najlepsza. Wiele zależy również od upodobań samego pupila.

Także woda po zmiękczaczu może powodować potencjalne problemy. Zmiękczona woda ma większa zawartość jonów sodu. Jeśli twój zwierzak nie powinien spożywać nadmiernych ilości sodu, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Smak wody zmiękczonej zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt mogą poprawić filtry węglowe, a także systemy odwróconej osmozy.

Przede wszystkim woda podawana naszemu zwierzakowi, powinna spełniać kilka podstawowych zasad. Woda dla kota i psa powinna być:

-świeża i stale dostępna -  pamiętajmy o regularnej wymianie wody, myciu miseczki oraz stałym jej dolewaniu;

- w odpowiedniej temperaturze - starajmy się nie podawać zwierzakom, wody z lodówki ani z gorącego czajnika. Najlepsza woda to ta, w temperaturze pokojowej;

-niegazowana - woda gazowana nie wpływa korzystnie na organizmy kota i psa, powoduje problemy z trawieniem i wzdęcia;

Ostatecznie wyboru jaką wodę będzie pić Twój czworonożny przyjaciel musisz dokonać sam albo możesz go o to zapytać…

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Informacje

Kategorie