Skutki prania w twardej wodzie. Jak wybrać filtr do pralki?  

Czy twarda woda to problem?

Skutki twardej wody często objawiają się na wiele sposobów, które trudno zauważyć. Efektem tego jest szukanie  rozwiązań w niewłaściwym miejscu – np. kupując inne kosmetyki czy uznając, że szybkie zużycie się sprzętu AGD jest normalne. Jaki wpływ na dom i jego mieszkańców może mieć bardzo obfita w składniki mineralne kranówka oraz jak sprawdzić twardość wody?

Co oznacza "twarda woda"?

Twarda woda to parametr określany przez ilość minerałów zawartych w wodzie -  przede wszystkim kationów wapnia i magnezu, ale też żelaza i manganu. Twardość jest wyższa im wyższe jest stężenie wymienionych pierwiastków.  Przyjmuje się, że w Polsce dla wody pitnej twardość powinna znajdować się między 60 a 550 Mg CaCO3. Szeroki zakres wynika z faktu, że twardość nie ma wpływu na zdrowie użytkowników. Bogata w pierwiastki mineralne woda, może mieć korzystny wpływ pozwalający na uzupełnienie niedoborów w organizmie. Jednak z punktu widzenia użytkownika sprzętów domowych, znaczna twardość może stanowić spory problem.

Czy wpływa na sprzęty i instalacje?

Twarda woda największy wpływ na przedmioty, które mają z nią najczęstszą styczność. Przede wszystkim elementy systemów grzewczych – piece, rury czy grzejniki, a także zmywarki, pralki (woda zbiera się w bębnie pralki), podgrzewacze wody użytkowej, garnki czy czajniki.  Kamień kotłowy, który powstaje w wyniku rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu, powoduje szaro-żółty osad, który jest największym wrogiem instalacji i urządzeń. W teorii nie jest on trudny do usunięcia, największym problemem jest stałe nawarstwianie. Gruba warstwa kamienia może powodować zwiększenie ciśnienia, korozję a nawet tworzyć zatory w rurach. Instalacje grzewcze pokryte nalotem słabiej przewodzą ciepło, zmniejsza się ich wydajność oraz zwiększa zużycie paliw.

Pranie w twardej wodzie

Kamień w pralce objawy

Działanie pralki opiera się na wykorzystaniu dużej ilości wody, która jest zazwyczaj podgrzewana, a w wyniku tego procesu uwalniają się zawarte w niej zanieczyszczeń. Pierwiastki nieszkodliwe dla człowieka, nie służą urządzeniom w nadmiarze mogą zniszczyć lub uszkodzić sprzęt. Najłatwiejszy do zaobserwowania jest wytrącający się w czajniku wapń, ale także widoczny na grzałce pralki – to najczęstszy objaw. Silnie zakamieniony sprzęt może być bardziej podatny na uszkodzenie oraz zużywać więcej energii. Pranie w twardej wodzie skutkuje większym zużyciem środków piorących. Po czym poznać, że w twojej pralce gromadzi się kamień? Głośna praca pralki, kamień na grzałce i niedrożność układu hydrostatycznego to najczęstsze objawy.

Pranie w twardej wodzie

Jak twarda woda wpływa na pranie? Możemy zaobserwować kilka znaczących objawów świadczących o twardości wody. Jeśli Twoje ubrania :

  •          Są poszarzałe, tracą kolor lub żółkną;
  •          Pozostają niedoprane, nie czuć zapachu pomimo używania proszków i płynów;
  •          Materiał jest sztywny, osłabiony, szybko  się przeciera;
  •          Posiadają zacieki szarej lub białej barwy

Wszystkie te elementy mogą świadczyć o tym, że Twoja pralka boryka się z problemem twardej wody. Twarda woda utrudnia dokładne pranie odzieży, zwiększa się również zapotrzebowanie na środki piorące.

Filtry do pralki

By uniknąć problemów z pralką warto zastosować zarówno środki odkamieniające, które pomogą regularnie usuwać kamień, ale także  filtry zmiękczające które zapobiegają ponownemu osadzaniu się kamienia.  Filtry pralkowe dostępne w naszym sklepie redukują wapń, ale także magnez. Zastosowanie filtrów pralkowych zmniejsza  zawartości minerałów, a co za tym idzie niweluje nadmiar kamienia.
W przeciwieństwie do środków odkamieniających wlewanych bezpośrednio do pralki, filtry do pralek  w naszym sklepie chronią wszystkie elementy urządzenia zmiękczając wodę. Stawiają barierę bezpośrednio na drodze dostarczanej do pralki wody – montowane są na wężu doprowadzającym. Filtry pralkowe charakteryzują się doskonałym stosunkiem ceny do jakości. Ich zamontowanie nie wymaga wielkich umiejętności, a montażu można dokonać samodzielnie.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Informacje

Kategorie