Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności serwisu.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

14 listopada – Dzień Czystego powietrza 

14 listopada – Dzień Czystego powietrza

Zanieczyszczenia powietrza są równie istotnym problemem co zanieczyszczenia wody, w Polsce jednym z najważniejszych problemów. Czysta woda i świeże powietrze są niezbędne dla naszych organizmów. Jakość wdychanego powietrza ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale może negatywnie wpływać na zdrowie. Jeden wdech to aż pół litra powietrza dostającego się do naszego organizmu, dlatego tak ważna jest jego jakość. Przez zły stan powietrza, Polski obywatel żyje średnio
o ok. 9 miesięcy krócej.  Niestety Polska znajduje się w czołówce niechlubnego rankingu państw
z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Największe zanieczyszczenia powodują spaliny samochodowe oraz piece centralnego ogrzewania, przestarzałe i nieefektywne dodatkowo zasilane opałem kiepskiej jakości, często także śmieciami, które zamiast do segregacji stanowią element opału.

Wiele zależy od nas i codziennych decyzji jakie podejmujemy: do pracy dojeżdżasz samochodem czy rowerem albo komunikacją miejską? Czym ogrzewasz swój dom czy mieszkanie? Bierzesz udział w programach „Czyste powietrze” lub „Mój prąd”? Dzięki tym programom możesz uzyskać dofinansowanie na modernizację swojego systemu ogrzewania na bardziej ekologiczny, dodatkowe ocieplenie domu, które spowoduje zmniejszenie strat ciepła oraz dodatkowe źródła energii odnawialnej.

Pierwsza organizacją pozarządową, która zaczęła prowadzić edukacje w zakresie czystego powietrza jest Fundacja Ekologiczna ARKA z Bielska-Białej, dzięki niej Dzień Czystego Powietrza obchodzimy od 2005r. W grudniu 2019 roku ONZ ustanowiło Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba przypadający na 7 września.  Celem obu akcji jest edukowanie na temat walki o czyste powietrze i środowisko, a także uświadamianie ludziom konsekwencji związanych z paleniem śmieci, odpadów oraz kiepskiej jakości opałów. W sezonie zimowym wzrasta ilość pyłów zawieszonych w powietrzu, a co za tym idzie pogarsza się jakoś wdychanego przez nas powietrza. Dlaczego czyste powietrze jest więc tak istotne? Zanieczyszczone powietrze może powodować szereg chorób: nowotworowych, astmę, nadciśnienie tętnicze, również mogą pogarszać odporność, powodować zaburzenia hormonalne i wpływać na narządy rozrodcze.

Produkty, które mogą Cię zainteresować: