Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności serwisu.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

30 września – Dzień Morza 

30 września – Dzień Morza

Światowy Dzień Morza (ang. World Maritime Day) jest kolejnym istotnym świętem ekologicznym, mającym na celu uświadamianie społeczeństwa jak istotna jest ochrona środowiska morskiego. Obchodzony jest w ostatni czwartek września, data upamiętnia rocznicę podpisania Konwencji, na mocy której została powołana do życia Międzynarodowa Organizacja Morska.

71% powierzchni ziemi stanowi woda słona, a ogólna powierzchnia mórz na świecie to aż 40mln km2. Mimo dużego obszaru, teren narażony jest na różne zagrożenia ze strony cywilizacyjnej ze względu na delikatne środowisko.  Nadmierny połów, wpływający negatywnie na ekosystem, a także zwiększona produkcja rolna oraz przemysłowa niekorzystnie odbija się na tym środowisku.

Największym problemem jeśli chodzi o zanieczyszczenia są wycieki ropy naftowej wydobywanej z dna oceanów, a także nielegalne odpady ze zbiorników statków transportowych. Im więcej odpadów tym mniejszy poziom tlenu, a co za tym idzie brak możliwości utrzymania morskiego środowiska dla żyjących w nim organizmów.

Produkty, które mogą Cię zainteresować: