Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności serwisu.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

22 września – Europejski Dzień bez Samochodu 

22 września – Europejski Dzień bez Samochodu

Czy wiesz, że ponad połowa Polaków (58,1 proc.) spędza za kierownicą od 15 minut do godziny dziennie a dwie trzecie polskich kierowców używa auta codziennie (na podstawie danych z raportu „Polaków portfel własny: w drodze” przygotowanego przez Santander Consumer Bank). W związku z tym, by rozpowszechnić negatywne skutki jakie samochód ma na środowisko powstał międzynarodowy Dzień bez samochodu. Święto obchodzone jest corocznie 22 września od lat 90. ubiegłego wieku. Wydarzenie kończy tydzień poświęcony Europejskiemu Tygodniowi Zrównoważonego Transportu.

Akcja obchodzona jest w krajach Unii Europejskiej, a także Stanach zjednoczonych, Chinach, Japonii czy Tajwanie. Znana jest również pod dwoma innymi nazwami „Światowy dzień bez samochodu” (ang. World Car Free Day) oraz „Europejski Dzień bez Samochodu”. Podstawowym celem święta, poza propagowaniem idei proekologicznych, jest zmniejszenie emisji spalin.

Tego dnia zachęca się kierowców by na jeden dzień zrezygnowali z prywatnego transportu i skorzystali z transportu publicznego, rowerowego lub pieszego. W większych miastach w tym dniu, kierowcy posiadający dowód rejestracyjny swojego pojazdu, są zwolnieni z opłat w komunikacji miejskiej za okazaniem dokumentu. Także centra miast zostają często wyłączone tego dnia z użytku dla ruchu samochodowego.

 

Produkty, które mogą Cię zainteresować: