Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności serwisu.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Demineralizacja wody - jak wygląda proces demineralizacji?

Demineralizacja wody - jak wygląda proces demineralizacji? 

Proces demineralizacji

Proces demineralizacji naturalnie występuje w naturze, zwykle obserwujemy demineralizację na przykładzie ciała ludzkiego. Demineralizacji mogą ulegać nasze kości lub zęby, polega na pozbawieniu ich mikroelementów (minerałów), skutkiem takiego procesu w przypadku kości jest osteoporoza, natomiast zębów - próchnica.  Zastanawiałeś się kiedyś na czym polega proces demineralizacji wody? Demineralizacja wody to nic innego jak pozbawienie wody rozpuszczonej w niej soli, minerałów i innych jonów. Całkowite usunięcie soli z wody to proces demineralizacji, natomiast częściowe usuwanie soli z wody to odsalanie. Usunięcie soli z wody pozwala zwiększyć stopień czystości cieczy. Proces demineralizacji jest szczególnie istotny w przypadku urządzeń, których prawidłowe działanie zależy od jakości wody, w tego typu urządzeniach woda musi spełniać określone wymagania i mieć precyzyjne parametry. Demineralizacja wody uniemożliwia pojawianie się osadów szkodliwych dla urządzeń, a także kotłów z niej korzystających. Woda pozbawiona soli nie powoduje postawania osadu czy kamienia.  Dodatkowo proces demineralizacji opóźnia procesy korozji, co korzystnie wpływa na maszyny wykorzystujące tego typu wodę. Do pozbawiania z wody soli stosuje się różnego rodzaju metody: termiczne, elektrochemiczne, procesy membranowe oraz wymianę jonową. Termiczna metoda bazuje na odparowaniu wody, a następnie skondensowaniu pary. Tego typu metoda częściej znajduje swoje zastosowanie w przypadku odsalania wody, niż przygotowywania jej do celów kotłowych. Procesy membranowe znajdują swoje zastosowanie w systemach odwróconej osmozy, filtrujących wodę przygotowaną do spożycia. Wymiana jonowa to proces demineralizacji wykorzystujący wymieniacze jonowe, gdzie usuwanie soli ma miejsce na zasadzie wymiany jonowej.

Demineralizacja wody

Gdzie wykorzystujemy wodę demineralizowaną? Demineralizacja wody znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach życia: przemyśle elektroniczny, farmaceutycznym i kosmetycznym, ale także spożywczym. Idealnie czysta woda jest podstawą składu wielu kosmetyków, doskonale sprawdza się również w motoryzacji – wykorzystywana jest w akumulatorach i płynach do spryskiwaczy, a także w przemyśle mechanicznym w celu ochrony maszyn  przed korozją oraz systemach chłodniczych. Także w systemy odwróconej osmozy montowane na naszych ujęciach wody kuchennej są wspomagane przez demineralizacje wody. Podobnie w przypadku destylacji oraz wymiany jonowej, każdy z tych trzech procesów skutecznie eliminuje zawartość soli, a co za tym idzie prowadzi do demineralizacji wody.  

Do określenia stopnia zasolenia cieczy, a co za tym idzie stopnia demineralizacji służy  parametr mówiący o przewodności elektrolitycznej, jednostką stopnia zasolenia cieczy są mikrosimensy. Woda demineralizowana  ma niską przewodność elektrolityczną.

Urządzenie do demineralizacji wody

Najprostsze i najczęściej spotykane urządzenie do demineralizacji wody to system odwróconej osmozy dostępny w ofercie naszego sklepu. Odwrócona osmoza działa na zasadzie techniki membranowej, której siłą napędową jest różnica stężeń. Woda pod wpływem ciśnienia przeciskana jest przez pory membrany, w ten sposób zostaje pozbawiona wszystkich mikroelementów. Proces demineralizacji pozbawia wodę zanieczyszczeń oraz bakterii i wirusów do 96-98%. Gwarantuje, że do wody pitnej nie przedostaną się również żadne zanieczyszczenia mechaniczne, chemiczne i biologiczne.  Proces odwróconej osmozy pozwala na wytworzenie wody demineralizowanej bez niekorzystnego wpływu na środowisku, ponieważ nie wykorzystuje substancji chemicznych, które mają negatywny wpływ na środowisko. Woda demineralizowana nazywana jest również woda destylowaną, jałową.

Demineralizację można przeprowadzić również poprzez zastosowanie odpowiedniego złoża demineralizującego. Tego typu urządzenie do demineralizacji wody to filtr do zasypu złożem. Do jego doboru konieczne jest wykonanie badania wody, na podstawie którego dobierane jest złoże demineralizujące.

Produkty, które mogą Cię zainteresować: