ZANIECZYSZCZENIA WODY

Woda odgrywa fundamentalną rolę w światowym ekosystemie. Bez niej życie na Ziemi nie byłoby możliwe. Jej znaczenie jest ogromne zarówno w skali makro, jak i mikro. Jakość wody, której używamy na co dzień, ma bezpośredni wpływ na jakość naszego życia. Nawet ta pochodząca z wodociągów może nie spełniać naszych wymagań. Zbyt twarda, nadmiernie chlorowana, zanieczyszczona, negatywnie oddziałuje na samopoczucie i stan domowego budżetu. Dlatego warto kontrolować jej jakość i interweniować w momentach, w których okaże się ona niezadowalająca. Jeżeli chcemy uzyskać pewność, że woda, którą zamierzamy wypić, tak naprawdę nadaje się do spożycia, powinniśmy ją szybko ocenić, biorąc pod uwagę dwa główne kryteria: jej zapach oraz wygląd.

Niezdatna do spożycia woda będzie miała odcień w kolorze żółtym, a jeżeli zanieczyszczenie będzie większe, woda może uzyskać kolor brązowy.

W celu weryfikacji poziomu zanieczyszczenia wody, możemy nalać jej niezbyt dużą ilość do szklanki lub innego, najlepiej transparentnego naczynia. Gdy dojrzymy jakiekolwiek niepokojące nas zabarwienie wody, wstrzymajmy się przed jej spożyciem! Dziwny kolor lub dziwny zapach mogą oznaczać, że woda nie jest zdatna do spożycia.

Twoje podejrzenie powinna wzbudzić woda:

- jest nieklarowna (mętna),
- ma odpychającą woń np. zapach siarkowodoru,
- nawet po umyciu rąk zostawia podrażnioną skórę,
- ma dziwny, nieprzyjemny posmak,
- zostawia ślady w kolorze rdzy na akcesoriach sanitarnych lub na wypranej odzieży,
- pozostawia nalot w kolorze szarym lub białym na naczyniach lub na instalacji, armaturze,
- pozostała po zalaniu, np. studni lub też po powodzi,
- pozostaje w od dawna nieużytkowanej studni,
- od długiego czasu jest spożywana przez dzieci, osoby starsze lub osoby o obniżonej odporności,
- wywołuje inne, nieopisane tu niepokojące objawy.

Częste kłopoty z wodą:

-Nadmierna twardość- twarda woda wysusza skórę i włosy, niszczy sprzęt AGD, taki jak pralka czy zmywarka, obniża skuteczność detergentów, przyczynia się do osadzania się kamienia w kotle CO i na instalacjach sanitarnych, sprawia, że na naczyniach i armaturze tworzą się brzydkie, białe osady.

-Zawartość chloru i związków chloropochodnych- chlor negatywnie oddziałuje na skórę i włosy, a także pogarsza smak i zapach wody.

-Zanieczyszczenia mechaniczne- mogą uszkodzić lub zapchać sprzęty AGD lub perlator. Sprawiają też, że woda jest mętna i pozostawia osad.

-Zanieczyszczenia pochodzenia biologicznego- mogą mieć zgubny wpływ na nasze zdrowie- powodować alergie, zatrucia i podrażnienia.

-Nadmiar związków żelaza i/lub manganu- woda ma metaliczny posmak, nieprzyjemny zapach i rudawe zabarwienie, niszczy sprzęt AGD i instalacje sanitarne, pozostawia rude zacieki na tkaninach, naczyniach i armaturze.

-Zanieczyszczenie siarkowodorem- obecność siarkowodoru sprawia, że woda pachnie podobnie do zgniłych jaj. Często występuje on wraz z żelazem i manganem.

-Mętna woda- może być spowodowana obecnością w niej gliny, iłów, związków żelaza, manganu, substancji humusowych, planktonu, mikroorganizmów.


Informacje





Kategorie