Filtracja wody a sport: jak czysta woda wpływa na wyniki sportowe?
Woda jest bardzo ważnym elementem każdego treningu. Pod wpływem intensywnej aktywności fizycznej człowiek zaczyna się pocić, a więc tracić płyny znajdujące się w organizmie. Trzeba je na bieżąco uzupełniać, by zapobiec odwodnieniu i zaburzeniu procesów życiowych. Jak korzystanie z filtrowanej wody wpływa na wyniki sportowe?
Woda kranowa – sposób na uzupełnienie płynów podczas treningu
Podczas treningu trzeba dużo pić. Nie musi być to jednak woda butelkowana. Obecnie w Polsce kranówka nadaje się do bezpośredniego spożycia, bez konieczności przegotowywania. Można ją nalać do bidonu i zabrać ze sobą na siłownię, basen czy bieganie w terenie.
Niektóre osoby nie przepadają jednak za smakiem wody kranowej. Wówczas doskonałym rozwiązaniem jest jej przefiltrowanie. W tym celu można wykorzystać specjalne filtry dzbankowe lub systemy, które montuje się podzlewozmywakowo. Dzięki nim nie trzeba każdorazowo kupować wody butelkowanej, co zmniejsza ponoszone koszty i negatywny wpływ na środowisko.
Przefiltrowana woda a zdrowie podczas treningu
Woda kranowa często zawiera chlor, nadmiar związków organicznych i zanieczyszczenia pochodzące z rur. Jej przefiltrowanie w domowych warunkach pozwala na poprawę właściwości cieczy. Oczyszczona woda:
-
jest smaczniejsza – osoby aktywne fizycznie chętniej piją wodę, która przypomina tę butelkowaną i nie ma posmaku chloru;
-
nie zawiera szkodliwych substancji, które mogły przeniknąć do niej z rur lub w wyniku procesów uzdatniania. Mowa tu np. o chlorze;
-
nie ma nieprzyjemnego zapachu – to również sprzyja jej większemu spożyciu podczas aktywności fizycznej;
-
ma prawidłowe pH – w wielu filtrach dochodzi do uregulowania pH wody.
Sportowiec będzie chętniej sięgał po czystą, smaczną wodę. Dzięki temu skutecznie uzupełni płyny tracone w wyniku aktywności fizycznej. Co więcej, woda z kranu jest praktycznie nielimitowana. Nie trzeba martwić się tym, że każdy trening będzie wiązać się z koniecznością wydania kilku złotych na napój butelkowany.
Filtracja wody a wyniki sportowe
Czysta woda doskonale nawadnia organizm, co jest kluczowe dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Usunięcie z niej zanieczyszczeń i poprawa smaku sprawiają, że jej picie jest przyjemniejsze i bardziej regularne. Lepiej nawodniony organizm jest bardziej odporny na zmęczenie i kontuzje. Odpowiedni poziom płynów sprzyja także jego regeneracji po intensywnym wysiłku.
Czysta woda zmniejsza też ryzyko spożywania szkodliwych substancji chemicznych i mikroorganizmów, które mogą powodować problemy zdrowotne, takie jak infekcje czy problemy trawienne. Wpływa to bezpośrednio na kondycję osoby aktywnej. Uprawianie sportu w trakcie infekcji jest trudniejsze, a przerwy w treningach często wiążą się z regresem.
Filtrowanie wody w domu – jak to zrobić?
Najszybszym i najtańszym sposobem na filtrowanie wody jest zakupienie specjalnego dzbanka – jak np.:
Taki produkt ma w sobie wkład, przez który przenika kranówka, zanim trafi do zbiornika. Filtr usuwa z niej zanieczyszczenia, w tym chlor, metale ciężkie i nadmiar substancji mineralnych. Przefiltrowaną wodę można przelać bezpośrednio do bidonu.
Filtry kuchenne do domu
Istnieje też opcja zamontowania filtra kuchennego. Mocuje się go bezpośrednio w instalacji doprowadzającej wodę do kranu. Taką ciecz można wykorzystać do gotowania, uzupełniania czajnika, ekspresu oraz bezpośredniego picia. Bez problemu nalejesz ją do bidonu prosto z kranu. Dobrym wyborem będzie także butelka do wody przefiltrowanej Aquaphor z paskiem, który można przyczepić do plecaka czy przepleść przez rękę.
W obu przypadkach filtry trzeba regularnie wymieniać. Częstotliwość zależy od tego, ile wody przepływa przez wkład każdego dnia. Zwykle wymiana powinna następować raz na około 2 miesiące, choć w przypadku filtrów podzlewozmywakowych zwykle jest potrzebna nieco rzadziej.