Czy woda może się zepsuć? 

Na wodzie butelkowanej znaleźć można datę jej przydatności do spożycia. Zwykle wynosi ona nawet kilka lat, jednak wyraźnie wskazuje termin, po którym teoretycznie produkt nie powinien być już spożywany. Czy woda jest w stanie się zepsuć? Od czego to zależy?

Czy woda może się przeterminować?

Woda dostępna w sklepach ma nadrukowany termin ważności. Teoretycznie może więc się przeterminować, ale głównie pod względem prawnym. W Unii Europejskiej istnieją bowiem przepisy, które wymuszają na producentach żywności oznaczania ich terminów przydatności do spożycia – do maksymalnie 2 lat od momentu produkcji. Dotyczy to również tzw. produktów bezterminowych, które nie psują się nawet po wielu latach, pod warunkiem że są zamknięte w szczelnych opakowaniach i przechowywane w odpowiedni sposób.

O ile sama, szczelnie zamknięta woda nie może się przeterminować, problemem mogą być opakowania używane do jej produkcji. Obecnie są to najczęściej butelki z tworzyw sztucznych, a dokładniej – z politereftalanu etylenu. Po pewnym czasie może on zacząć uwalniać substancje szkodliwe dla zdrowia jak np. ftalany. 

Bezpieczniejsza będzie więc woda sprzedawana w szklanych butelkach, choć jest to mało popularna praktyka. Takie opakowania wybierają głównie producenci napojów premium. Wtedy mają one wyższą cenę. 

Kiedy woda w butelce może się przeterminować?

Fabrycznie zamknięta i odpowiednio przechowywana woda w butelce nie zawiera składników, które mogłyby się zepsuć. Problem pojawia się w sytuacji, gdy opakowanie zostanie naruszone. Po otwarciu butelki mogą przeniknąć do niej cząsteczki z otoczenia, w tym bakterie i drobnoustroje. Mimo że są niewidoczne gołym okiem, to powodują poważne zanieczyszczenie cieczy i sprawiają, że może być ona szkodliwa dla ludzkiego zdrowia.

Problemem mogą być też butelki wykonane z niskiej jakości plastiku. W Unii Europejskiej istnieją restrykcje dotyczące tworzyw sztucznych używanych w produkcji żywności. Za granicą normy mogą być jednak zupełnie inne.

Woda w butelce może zepsuć się też w sytuacji, gdy:

  • jest przechowywana w miejscu słonecznym lub w zbyt wysokich temperaturach – czynniki te wpływają na szybszą degradację plastiku i jego przenikanie do napoju;

  • jest przechowywana w pomieszczeniu o wysokiej wilgotności – takie warunki mogą powodować zmianę właściwości opakowania i jego rozszczelnienie.

Czy można pić przeterminowaną wodę?

Prawidłowo przechowywana przeterminowana woda jeszcze przez kilka miesięcy powinna nadawać się do spożycia. Po dłuższym czasie może jednak smakować inaczej, co ma związek z zawartym w niej mikroplastikiem wchodzącym w skład opakowania. Obecnie wpływ tych cząsteczek na ludzki organizm nie został jeszcze dokładnie zbadany. Mimo to nie powinno się pić wody długo po terminie umieszczonym na opakowaniu, aby sobie nie zaszkodzić. 

Ile może stać otwarta woda?

Po otwarciu woda w butelce jest narażona na działanie czynników zewnętrznych, w tym mikroorganizmów chorobotwórczych. Są one niewidoczne gołym okiem i początkowo nie wpływają na smak czy zapach napoju, ale mogą wywierać negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Ile może stać otwarta woda? Najlepiej pić ją w ciągu 48 godzin od rozszczelnienia butelki. Taki napój nie może być przechowywany w słonecznym miejscu – np. na blacie w kuchni czy parapecie. Lepiej zamknąć go w szafce lub lodówce, gdzie mikroorganizmy, które przedostaną się do środka, będą rozwijać się wolniej.

Woda będzie psuła się szybciej, gdy pijesz ją prosto z butelki. Lepiej przelewać napój do szklanki, aby uniknąć wprowadzania do niego śliny wraz z bakteriami i resztkami pokarmów.

Zepsuta woda w butelce – jak ją rozpoznać?

Zepsuta woda w butelce brzydko pachnie. Ma też nieco inny smak niż świeży napój. Jeśli zauważysz takie objawy, nie powinieneś jej pić. Wciąż możesz jednak wykorzystać wodę np. do podlania roślin domowych.

Zepsuta woda w butelce zwykle wygląda tak samo, jak świeży napój prosto ze sklepowej półki. Kupując takie produkty, najlepiej upewnić się, że opakowanie jest szczelne.

Jak uniknąć problemu psującej się wody?

Skoro wiesz już, ile może stać woda w plastikowej butelce i co dzieje się, gdy się zepsuje, warto zastanowić się nad dostępnymi rozwiązaniami problemu z jej niezdatnością do spożycia. Napoje butelkowane w sklepach często są długo przechowywane w magazynie – konsument nie ma pojęcia, na jakie warunki były one narażone przed zakupem. Taka woda jest umieszczona w plastikowych opakowaniach, a więc może przenikać do niej szkodliwy mikroplastik. Wszystkie te problemy sprawiają, że najlepszym rozwiązaniem jest całkowite zrezygnowanie z kupowania napojów butelkowanych. To nie tylko większe bezpieczeństwo, lecz także oszczędność pieniędzy i sposób na ograniczenie ilości śmieci. 

Co możesz zrobić, gdy zrezygnujesz z kupowania wody butelkowanej? W Polsce ciecz z wodociągów w większości budynków nadaje się do bezpośredniego spożycia. Przechodzi ona regularne badania, a w razie jakichkolwiek nieprawidłowości mieszkańcy danego terenu są o nich od razu informowani. Oznacza to, że wodę z kranu można bezpiecznie pić. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w filtry kuchenne lub dzbanki filtrujące, które pozwalają na poprawę jej smaku i zapachu.

Filtrowanie wody we własnym domu

Dzięki filtracji zyskujesz dostęp do czystej, świeżej wody we własnym domu. Taki napój nie zdąży się przeterminować – nalewasz go tyle, ile potrzebujesz, prosto z kranu. Nie ma też kontaktu z plastikiem, z którego produkuje się butelki. Wodę można nalać prosto do szklanki.

Dzbanki filtrujące to najtańszy dostępny sposób na polepszenie smaku kranówki przed jej wypiciem. Obecnie na rynku można znaleźć wiele modeli takich produktów – np.:

To niewielkie naczynia, które można postawić na kuchennym blacie czy przy łóżku. Mieszczą kilka litrów wody, dlatego jedno uzupełnienie wystarczy nawet na cały dzień. Filtry znajdujące się w dzbanku można łatwo wymieniać – zwykle raz na kilka tygodni.

Filtracja wody kranowej we własnym domu pozwala na:

  • korzystanie z dowolnych, nielimitowanych ilości wody – nie trzeba inwestować w zapas napojów butelkowanych;

  • zminimalizowanie kontaktu wody z plastikiem – można ją nalać od razu do szklanki z kranu;

  • dostęp do świeżej wody – nie ma ryzyka, że w trakcie przechowywania się przeterminuje. Nie trzeba jej bowiem magazynować;

  • duże oszczędności – woda z kranu jest nieporównywalnie tańsza niż ta ze sklepu;

  • ograniczenie ilości produkowanych odpadów plastikowych.

Istnieją też filtry podzlewozmywakowe, które montuje się bezpośrednio w instalacji wodnej w kuchni. To np. takie produkty jak Czterostopniowa odwrócona osmoza EXCITO-OSSMO Aquafilter czy Czterostopniowy system odwróconej osmozy RO4 Aquafilter. Pozwalają one na oczyszczenie wody, zanim trafi do kranu. Dzięki temu możesz nalać do szklanki, garnka czy czajnika już gotowy, czysty napój, który jest smaczniejszy niż zwykła kranówka.

Woda ma datę ważności. Co więcej, może również się zepsuć, zwłaszcza gdy jest przechowywana w nieszczelnym opakowaniu. Na szczęście istnieje domowa filtracja, dzięki której możesz wyeliminować te problemy i korzystać z nielimitowanej, świeżej wody.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Informacje





Kategorie