Jak wyczyścić czajnik z kamienia?
Osady we wnętrzu czajnika są powszechnym problemem. Gdy jest ich dużo, zaczynają odczepiać się od ścianek i trafiają do kubka czy filiżanki. Powodują też uszkodzenie elementów grzewczych urządzenia. Co powoduje osad w kuchennych urządzeniach AGD? Jak temu zaradzić?
Skąd bierze się osad w czajniku?
Kamień w czajniku to jony wapnia i magnezu, które wytrącają się w procesie gotowania tzw. twardej wody (bogatej w składniki mineralne). Osadzają się one na ściankach i elementach grzewczych urządzenia. Im więcej minerałów znajduje się w wodzie, tym więcej kamienia pojawi się w czajniku. Gdy jest go dużo, zaczyna wpływać negatywnie na smak przegotowanej cieczy, a także może uszkodzić urządzenie czy nawet kruszyć się do napojów.
Czy kamień w czajniku jest szkodliwy?
Sam kamień gromadzący się w czajniku nie jest szkodliwy dla zdrowia. Są to bowiem minerały, które zwykle znajdują się w wodzie. Osady te mogą być jednak problematyczne z punktu widzenia funkcjonalności czajnika. Gdy jest ich dużo:
-
mogą uszkodzić elementy grzewcze, całkowicie niszcząc czajnik;
-
mogą wpadać do filiżanek i kubków podczas nalewania wody;
-
powodują wyraźne pogorszenie smaku wody;
-
prezentują się nieestetycznie, a czajnik wygląda na brudny (to szczególnie kłopotliwe przy szklanych urządzeniach).
Mimo że kamień w czajniku nie szkodzi zdrowiu, to warto go regularnie usuwać. W innym przypadku trzeba będzie szybko wymienić urządzenie na nowe.
Jak wyczyścić czajnik?
Zastanawiasz się, jak wyczyścić czajnik? Obecnie istnieje kilka sposobów, które pozwalają na skuteczne pozbycie się osadu. Mowa tu zarówno o profesjonalnych preparatach, jak i domowych metodach praktykowanych od lat.
Jak umyć czajnik – gotowe odkamieniacze
W większości sklepów z chemią do gospodarstwa domowego bez problemu znajdziesz gotowe odkamieniacze do czajników i ekspresów do kawy. Zawierają one kwasy, które reagują z wapniem i magnezem, rozpuszczając je. Większości odkamieniaczy używa się podobnie – należy dodać je do wody w czajniku i zagotować. Zawsze trzeba postępować zgodnie z instrukcją producenta umieszczoną na opakowaniu.
Wśród gotowych odkamieniaczy można wyróżnić również te naturalne. Zawierają one składniki, które znajdują się w większości domów. Substancje są jednak połączone w taki sposób, by możliwe było uzyskanie jak największej skuteczności preparatu. Działają one podobnie jak chemiczne środki odkamieniające, ale są w pełni bezpieczne dla środowiska.
Po zakończeniu odkamieniania należy bardzo dokładnie wyczyścić czajnik, by usunąć z niego resztki preparatu oraz rozpuszczonego kamienia. To ważne zarówno w przypadku odkamieniaczy chemicznych, jak i naturalnych.
Czym wyczyścić czajnik domowymi sposobami?
Czym wyczyścić czajnik, jeśli nie masz profesjonalnego odkamieniacza? W polskich domach od lat stosuje się ocet. Wystarczy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1, zagotować i pozostawić w czajniku na godzinę. Po tym czasie należy wylać ciecz i przepłukać urządzenie, by pozbyć się charakterystycznego smaku i zapachu octu. W podobny sposób działa również kwasek cytrynowy – w tym przypadku należy użyć całej małej saszetki na pełny dzbanek wody (saszetka 20 g na 1,75 l wody).
Czajnik można odkamienić też sodą oczyszczoną. Wystarczy pomieszać ją z wodą i wlać do czajnika. Taką mieszankę trzeba pozostawić na godzinę (bez wcześniejszego zagotowywania). Po tym czasie należy dokładnie wypłukać urządzenie, by pozbyć się słonego smaku sody.
Nieco mniej standardową metodą jest odkamienianie czajnika Coca-Colą. Wystarczy zmieszać ją z odrobiną wody, wlać do czajnika i zagotować. Napój doskonale radzi sobie z osadami mineralnymi gromadzącymi się na metalowych ściankach.
Ostatni domowy sposób to obierki od ziemniaków. Wystarczy umieścić je w czajniku, zalać wodą, zagotować i wylać. Taką czynność najlepiej powtórzyć dwa lub trzy razy – jest to najdelikatniejsza z wymienionych metod. Po zakończeniu odkamieniania trzeba opłukać czajnik.
Jak często trzeba odkamieniać czajnik?
Skoro wiesz już, jak usunąć kamień z czajnika, warto znać również częstotliwość wykonywania takiego zabiegu. Jeśli urządzenie jest używane bardzo intensywnie, a woda w budynku jest twarda, najlepiej usuwać osad raz na 1-2 miesiące. Gdy korzystasz z czajnika rzadziej lub woda jest miękka, wystarczy odkamienianie co 4 miesiące.
Warto obserwować stan urządzenia na bieżąco. Osad jest bowiem doskonale widoczny – przyjmuje postać jasnej, beżowej warstwy gromadzącej się na dnie i ściankach. Najlepiej usuwać go, zanim pojawi się większa ilość. Wówczas odkamienianie jest najłatwiejsze.
Jak zapobiegać gromadzeniu się kamienia w czajniku?
Kamień w czajniku gromadzi się przede wszystkim wtedy, gdy woda w budynku zawiera dużą ilość substancji mineralnych. Ten problem można bardzo łatwo wyeliminować. Obecnie istnieje kilka sposobów na zmniejszenie twardości cieczy:
-
używanie wody z dzbanków filtrujących – na rynku można znaleźć wiele produktów tego typu jak np. Dzbanek filtrujący Amethyst + wkład B25 Aquaphor i Dzbanek filtrujący Dalia + wkład B5 Aquaphor. To naczynia z wymiennym filtrem, do których wystarczy nalać wodę i poczekać kilkadziesiąt sekund, aż zostanie oczyszczona i trafi do pojemnika. Tak przygotowana ciecz zawiera zdecydowanie mniej substancji mineralnych, dlatego nie powoduje szybkiego osadzania się kamienia w czajniku;
-
filtry kuchenne podzlewozmywakowe – montuje się je bezpośrednio w instalacji wodociągowej, tuż przed zlewozmywakiem. Dzięki temu z kranu cieknie już oczyszczona woda, pozbawiona zanieczyszczeń organicznych, chloru oraz wielu związków mineralnych. Warta uwagi jest np. Czterostopniowa odwrócona osmoza EXCITO-OSSMO Aquafilter czy Czterostopniowy system odwróconej osmozy RO4 Aquafilter. Takie systemy można zamontować samodzielnie, a wkłady wymienia się bardzo sprawnie. Filtry podzlewozmywakowe są niewidoczne z zewnątrz – mieszczą się w szafce pod zlewem;
-
montaż stacji uzdatniania wody – w budynkach można zastosować też stacje uzdatniania wody, które oczyszczają ciecz w całej instalacji wodociągowej w nieruchomości. Są to jednak urządzenia zdecydowanie droższe i trudniejsze w montażu oraz użytkowaniu niż punktowe filtry czy dzbanki. Ich najważniejszym zadaniem jest usuwanie substancji mineralnych, zanieczyszczeń organicznych i chloru. Stacje uzdatniania sprawiają, że w całym budynku krąży miękka woda, co ułatwia nie tylko gotowanie, lecz także pranie czy mycie włosów i ciała.
Miększa woda to nie tylko sposób na uniknięcie kamienia gromadzącego się w czajniku. Sprzyja ona również aktywacji detergentów w środkach myjących – zarówno jeśli chodzi o pranie, jak i zmywanie naczyń czy nawet mycie ciała. Taką ciecz można zastosować również w ekspresach do kawy – pozwoli uniknąć gromadzenia się osadu, który zapycha przewody przesyłające wodę. Najwygodniej jest, gdy nalewa się ją z dzbanka filtrującego.
Nawet jeśli na co dzień smak kranówki jest dla Ciebie akceptowalny, warto zaopatrzyć się w dzbanek lub filtr podzlewomywakowy. W ten sposób można lepiej zadbać o czajnik, ekspres do kawy i inne urządzenia, które napełnia się wodą kranową.