Jakie ciśnienie wody w domu? 

Dlaczego odpowiednie ciśnienie wody w kranie jest ważne?

Właściwe i utrzymane na stałym poziomie ciśnienie wody w domu ma względy praktyczne i ekonomiczne. Z jednej strony stanowi gwarancję, że szybko dotrze ona do każdego kranu i będzie z niego płynąć odpowiednio intensywnym strumieniem. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy z kranu korzysta użytkownik na drugim końcu domu. Zbyt długie oczekiwanie na wypłynięcie wody z kranu lub zbyt słaby strumień prysznica z pewnością nie wpływają pozytywnie na komfort użytkowników. Jeśli chodzi o względy ekonomiczne, to zbyt niskie ciśnienie wody w kranie oddziałuje na pracę wszystkich urządzeń AGD, które ją pobierają. Pralka i zmywarka napełniają się dłużej, przez cały ten czas zużywając prąd. Szczególnie problematyczne jest korzystanie z przepływowych ogrzewaczy wody, które przy niskim ciśnieniu wody po prostu się nie uruchomią.

Jakie ciśnienie wody w domu jest optymalne?

Wielu użytkowników mieszkań i przyszłych przedsiębiorców inwestujących w domy jednorodzinne zastanawia się, jakie powinno być ciśnienie wody w kranie. Jego wartość nie jest przypadkowa, gdyż warunkują ją określone przepisy. Zgodnie z nimi woda z wodociągów powinna być tłoczona pod ciśnieniem 0,5–6 barów. Jest to wartość wyższa od optymalnej, gdyż już przy 4 barach można komfortowo korzystać z kranów i prysznica. Nadwyżka jednak może być dowolnie regulowana za pomocą domowych zaworów. Osoby, które lubią mocny strumień wody z prysznica, mogą pozostawić wartość pierwotną. Osoby oszczędne, które chcą zużywać mniej wody, mają możliwość ograniczyć jej przepływ przez zmniejszenie ciśnienia. Wiedzę o tym, jakie jest ciśnienie wody w domowej instalacji, można wykorzystać, kupując podgrzewacz przepływowy czy filtr do wody. Jeśli wymagania urządzenia są wyższe, można dokonać modyfikacji instalacji i poprawić wartość ciśnienia.

Ciśnienie wody w domu – wodociągi a studnia

Woda dostarczana z wodociągów miejskich najczęściej jest tłoczona do budynkowej instalacji z odpowiednią siłą. W domach wielorodzinnych ma to szczególne znaczenie, gdyż medium musi pokonać wysokość wielu pięter i w najwyżej położonym mieszkaniu płynąć z kranu pod odpowiednim ciśnieniem. Aby osiągnąć taki efekt, instalację wspomaga się pompami i specjalnymi zbiornikami. Nie oznacza to jednak, że w sieci zawsze można liczyć na odpowiednie ciśnienie. W domu jednorodzinnym problemem może być rozbudowana instalacja z wieloma punktami poboru wody lub też czerpanie wody z własnej studni. Wówczas do uzyskania właściwych efektów konieczny jest zakup pompy zanurzeniowej o odpowiedniej wysokości podnoszenia i mocy oraz hydroforu, który tę wodę zmagazynuje.

Zbyt niskie ciśnienie wody w kranie – przyczyny

Jeśli wiesz, jakie powinno być ciśnienie wody w kranie, sąsiedzi w okolicznych domach nie mają z nim problemu i masz pewność, że pompa w Twojej studni jest odpowiednio wydajna, trzeba poszukać innych przyczyn niskiego ciśnienia. Zazwyczaj jest ono konsekwencją usterki samej instalacji lub jednego urządzenia wspomagającego. Do popularnych powodów zbyt wolnego wypływania wody z kranu można zaliczyć:

  • starą i zarośniętą kamieniem instalację, której rury mają zwężone światło i przepuszczają mniejszą ilość wody;
  • przeciek w dowolnym punkcie instalacji – na pompie, z pękniętej rury czy zaworu, a także w okolicy licznika wody;
  • ograniczoną drożność perlatorów, kranów i sitek, wynikającą z zapchania różnymi zanieczyszczeniami czy zarośnięciem kamieniem;
  • nieprawidłowe wyregulowanie zaworów, częściowe ich zamknięcie, zwłaszcza po domowych naprawach z zakręcaniem wody;
  • rdzewienie złączek, mufek i innych elementów instalacji;
  • zarastanie kamieniem podgrzewaczy i kotłów grzewczych;
  • zużycie i wypełnienie osadem filtrów narurowych;
  • uszkodzenie regulatora ciśnienia.

Jak zwiększyć ciśnienie wody w domu?

Jeśli instalacja funkcjonuje prawidłowo, trzeba rozwiązać problem od drugiej strony. Oznacza to, że zamiast szukać awarii, należy pomyśleć, jak zwiększyć ciśnienie wody w domu. Istnieją na to sprawdzone metody, jednak będą one wymagały zainwestowania nieco pieniędzy i pomocy wykwalifikowanego hydraulika. W przypadku ujęcia ze studni głębinowej można pomyśleć o zmianie pompy na wydajniejszą. Jeśli woda pochodzi z wodociągów, trzeba wspomóc jej bieg już w domowej instalacji. Najefektywniejszym rozwiązaniem jest pompa z hydroforem. Zadaniem pompy jest tłoczenie wody do instalacji domowej, przez co zyskuje ona wyższe ciśnienie. Niestety sam taki zabieg nie będzie wystarczający, jeśli ciśnienie w wodociągach jest za niskie. Dlatego w budynku montuje się zbiornik o pojemności około 100 litrów, który magazynuje sprężoną wodę i nie pozwala na spadek ciśnienia w rurach. Jeśli zastanawiasz się, jak podnieść ciśnienie wody w kranie, hydrofor rozwiąże ten problem.

Jak zapobiegać obniżaniu ciśnienia wody w kranie?

Budowa domu jednorodzinnego nakłada na inwestora wiele obowiązków. Jednym z nich jest dbałość o domowe instalacje, w tym o instalację wodną. Systematyczność stosowanych metod, przeglądy i konserwacje oraz okresowe czyszczenie rur z kamienia pozwolą utrzymać odpowiedni stan techniczny i nie trzeba będzie zastanawiać się, jak podnieść ciśnienie wody w kranie. Prostym rozwiązaniem chroniącym instalację wodną są filtry do wody, a w szczególności zmiękczacze. W wielostopniowych stacjach uzdatniania na cały dom stosuje się też złoża filtracyjne z żywicy jonowymiennej, która pochłania jony wapnia i magnezu, a oddaje jonu sodu. Dzięki temu woda staje się bardziej miękka, a instalacja nie zarasta kamieniem. Natomiast przed zamulaniem instalacji skutecznie ochroni narurowy filtr mechaniczny z odpowiednim wkładem sznurkowym.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Informacje





Kategorie