Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym? 

Woda jest niezbędna w każdym gospodarstwie, dlatego podczas budowy domu należy zadbać o jej źródło. Niestety nie zawsze zapewnia ono dostęp do czystego i zdrowego medium, które bez obawy można pić bezpośrednio z kranu. Sposobem na poprawę jego parametrów jest właściwe oczyszczenie za pomocą nowoczesnych technologii i dostępnych urządzeń. Jakie filtry do wody sprawdzą się w domu jednorodzinnym?

Skąd się bierze woda w domu?

Od niepamiętnych czasów ludzie korzystali z dostępnych źródeł wody, nie zastanawiając się nad tym, czy jest ona zdrowa, czysta i bezpieczna. Dawniej były to źródła naturalne, takie jak rzeka, potok czy pobliskie jezioro, z których przynoszono wodę. Niestety wraz z rozwojem cywilizacji coraz więcej z nich ulegało zanieczyszczeniu. Współcześnie woda pochodząca z naturalnych źródeł wymaga uzdatniania.

Obecnie woda w domowych kranach pochodzi głównie z dwóch źródeł. Jednym z nich są miejskie wodociągi, drugim – prywatne studnie. W obu przypadkach filtr do wody do domu może się okazać niezbędny nie tylko ze względu na zanieczyszczenia, ale też niepożądany skład mineralny, który szkodzi instalacjom domowym i nie jest korzystny dla zdrowia.

Stan czystości wód w Polsce

Podstawowym czynnikiem, który decyduje o tym, czy warto instalować filtr do domu jednorodzinnego, jest stopień czystości wód z różnych ujęć. Inspektorat Ochrony Środowiska każdego roku przeprowadza badania zanieczyszczeń wód w Polsce. Od 2008 w Polsce obowiązuje Ramowa Dyrektywa Wodna, zgodnie z którą wody dzieli się na pięć klas czystości. WIOŚ w Raporcie o stanie środowiska w 2018 roku podaje następujące proporcje:

Stan wód powierzchniowych i podziemnych:

  • klasa 1 (stan bardzo dobry) – 0,5% i 0,65%,
  • klasa 2 (stan dobry) – 16,24% i 23,29%,
  • klasa 3 (stan umiarkowany) – 59,87% i 48,51%,
  • klasa 4 (stan słaby) – 19,65% i 21,22%,
  • klasa 5 (stan zły) – 3,75% i 6,34%.

Woda płynąca w domowym kranie musi mieć 1. klasę czystości. Biorąc pod uwagę przedstawione wyżej proporcje, nie należy zastanawiać się, czy w wolno stojącym budynku montować filtr do wody do domu, lecz jaki filtr wody do domku jednorodzinnego będzie najlepszym wyborem.

Jakość „kranówki”, czyli dlaczego filtr wody do domu jest niezbędny?

Polska „kranówka” nie zachwyca czystością. Oczywiste jest, że zanim trafi do gospodarstw domowych, przechodzi wiele faz oczyszczania i odkażania. Dzięki temu osiąga stan zadowalający i akceptowalny. W praktyce oznacza to, że chociaż została dopuszczona do spożycia i teoretycznie jest bezpieczna dla zdrowia, nie jest jedynie krystalicznie czystym związkiem H20. Zanieczyszczenia, które się w niej znajdują, często też pojawiają się na drodze transportu. Do ich powstawania przyczyniają się stare i wysłużone instalacje i nieszczelności, a w wodzie pojawiają się drobinki rdzy, a w skrajnych wypadkach – nawet drobnoustroje. Odpowiedni filtr wody do domu jednorodzinnego pozwoli je wyeliminować, zanim z kranu trafią do szklanki czy garnka.

Filtry do domu jednorodzinnego – jaką odgrywają rolę?

Filtrowanie wody w warunkach domowych jest formą uzdatniania w skali mikro. W praktyce oznacza to, że można wykonać odpowiednie testy do wody, które dostarczą informacji o składzie i zanieczyszczeniach. Dane te są podstawą do wyboru odpowiedniej formy oczyszczania, a także uzdatniania wody. Różnice pomiędzy tymi dwoma procesami polegają na tym, że w pierwszym przypadku są jedynie usuwanie niepożądane składniki, a w drugim – woda jest dodatkowo nasycana cennymi pierwiastkami. Z drugiej strony, dysponując danymi o składzie i zanieczyszczeniach, można dobrać taki filtr wody do domu, który skutecznie je usunie. Ponadto rolą filtra jest też eliminowanie nieprzyjemnego smaku i zapachu wody, które są skutkiem obecności konkretnych związków.

Kryteria doboru filtrów do wody do domu

Zastanawiając się, jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym sprawdzi się najlepiej, warto najpierw sprawdzić, co oferują producenci. Na rynku są dostępne nie tylko różne technologie i urządzenia, ale też sprzęt różniący się parametrami technicznymi i wydajnością. Dlatego przy jego wyborze ważne jest, jakie składniki ma eliminować oraz jak długa jest domowa instalacja i ile ma punktów poboru. Wybierając filtry do domu jednorodzinnego o zbyt małej wydajności, nie osiągnie się właściwego efektu. W konsekwencji wydane pieniądze będą nietrafioną inwestycją, a woda w kranie nadal będzie pozostawiać wiele do życzenia.

Filtry do domu jednorodzinnego – rodzaje

Na rynku są obecnie dostępne różne technologie przeznaczone do uzdatniania wody. Umożliwiają one usuwanie mechanicznych zanieczyszczeń, odkażanie, czyli eliminowanie drobnoustrojów, a także zmiany pH medium. Szczególnie ważne jest tzw. zmiękczanie wody, które nie tylko ogranicza odkładanie się kamienia w instalacjach. Ma ono również znaczenie dla codziennego użycia – prania, kąpieli, mycia włosów czy przygotowywania posiłków. Jakie filtry do wody można znaleźć w sprzedaży? Najpopularniejsze rodzaje to:

  • filtry mechaniczne,
  • filtry węglowe,
  • zmiękczacze wody,
  • odwrócona osmoza.

Filtry mechaniczne

Wybierając filtr do wody do domu, warto zdecydować się między innymi na wariant mechaniczny. Jego zadaniem jest przede wszystkim zatrzymywanie wszelkich cząstek stałych, takich jak drobinki rdzy, piasku, mułu, a nawet gęstych zawiesin. Montuje się ja na systemach rurowych doprowadzających wodę do domu. Urządzenia tego typu przeprowadzają tzw. wstępną filtrację, chroniąc każdy inny filtr do domu jednorodzinnego zamontowany bezpośrednio przy punkcie poboru.

Filtry węglowe

Są zaliczane do najpopularniejszych z uwagi na ich możliwości. Filtr wody do domu jednorodzinnego z wkładem węglowym usuwa związki organiczne oraz chlor – głównych winowajców odpowiadających za nieprzyjemny smak i zapach. Przyczynia się też do pięknej krystalicznej barwy wody, dzięki czemu sprawia ona wrażenie świeżej i orzeźwiającej. Filtry z wkładem węglowym często są elementem systemu odwróconej osmozy.

Zmiękczacze i inne filtry do wody – jaki wybrać do domu?

Poza filtrami węglowymi i mechanicznymi w uzdatnianiu wody stosuje się też filtry specjalistyczne, przystosowane do eliminowania konkretnego związku (lub związków). Przykładem może być zmiękczanie wody. Za jej twardość odpowiadają związki wapnia i magnezu. Zmiękczający filtr wody do domu najczęściej zawiera żywicę jonowymienną, która pochłania znajdujące się w wodzie jony wapnia i magnezu, zastępując je neutralnymi jonami sodu. Urządzenia z żywicą jonowymienną często też działają jako odmanganiacze czy odżelaziacze.

Stacje odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza jest obecnie najskuteczniejsza metoda usuwania zanieczyszczeń z wody, a co ważniejsze – jest też metodą kompleksową. Filtr wody do domu jednorodzinnego z membraną osmotyczną pozwala zaoszczędzić wydatki na inne filtry podzlewozmywakowe czy narurowe. Zjawisko to, nazywane często filtrowaniem molekularnym, polega na przepuszczaniu przez specjalną membranę wyłącznie cząsteczek wody, a zatrzymywaniu wszystkich innych. Opiera się głównie na ich wielkości. Złożone jedynie z trzech atomów cząstki H2O są bardzo małe, w przeciwieństwie do organizmów biologicznych czy bardziej złożonych cząstek związków chemicznych.

Jaki filtr wody do domku jednorodzinnego?

Zastanawiając się nad pytaniem, jaki filtr do wody do domku jednorodzinnego będzie najlepszym wyborem, należy przede wszystkim określić cele uzdatniania. Montaż filtra narurowego w miejscu doprowadzenia instalacji do budynku zapewni dobrą wodę w każdym punkcie poboru. Szczególne znaczenie mają tu zmiękczacze, które ochronią wszystkie urządzenia AGD, ale też wyeliminują nieestetyczne zacieki na kranach i poprawią jakość kąpieli.

Filtry narurowe na cały dom nie są idealne i nie zapewniają krystalicznie czystej wody. Ponadto zmiękczacze podnoszą ilość sodu w „kranówce”, co również nie jest korzystnym zjawiskiem. Dlatego warto uzupełnić je np. punktowym filtrem nakranowym z membraną odwróconej osmozy, zamontowanym w kuchni. Dzięki niemu woda zyska idealną czystość i wyjątkowy smak. Będzie też możliwa do picia bezpośrednio z kranu, bez przegotowywania.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Informacje





Kategorie