Woda mineralna, z kranu czy źródlana? Która jest najzdrowsza?  

Zwykle nie zastanawiamy się nad tym, co zawiera woda z kranu. Dopiero w przypadku zaobserwowania problemów zdrowotnych czy kłopotów z działaniem urządzeń AGD mającymi z nią styczność, zadajemy sobie pytanie, jaka woda jest najzdrowsza. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Zdrowa woda do picia, czyli jaka?

Jaka woda jest najzdrowsza dla ludzkiego organizmu? Jeśli chodzi o taką do spożywania, powinna być ona przede wszystkim czysta. Ten warunek spełnia zarówno woda kranowa jak i butelkowana (mineralna). W przypadku tej pierwszej warto jednak zwrócić uwagę na kwestię twardości, na którą ma wpływ przede wszystkim zawartość wapnia i magnezu. Wyższe poziomy tych minerałów sprawiają, że woda jest twarda (można to poznać po białym osadzie, który jest szczególnie widoczny przez przezroczyste naczynia).

Faktem jest, że Twój organizm potrzebuje wody i zawartych w niej minerałów, aby zachować zdrowie, ale ich nadmiar może być niebezpieczny. Kilka badań wykazało związek między twardą wodą (o podwyższonej zawartości chloru) a zwiększonym ryzykiem niektórych schorzeń, takich jak choroby układu krążenia. Najzdrowsza woda do picia to taka, która ma pH na poziomie 7,5 lub wyższym. Nie trzeba wówczas stosować filtrów ani gotować jej przed spożyciem.

W przypadku wody butelkowanej najlepiej, gdyby zawierała dodatkowe mikroelementy uzupełniające naszą dietę. Najpopularniejsze wody mineralne sprzedawane w butelkach różnią się swoim składem, co nie pozostaje bez wpływu na smak i zapach. Jeśli masz taką możliwość, wybierz wodę mineralną o większej zawartości składników mineralnych takich jak: magnez, wapń, sód, chlorki, wodorowęglany, siarczany, jod, fluor, żelazo oraz dwutlenek węgla.

Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na oznaczenia znajdujące na butelce wody lądującej w naszym koszyku. Woda mineralna ma z reguły stały skład: może być zarówno nisko-, średnio- jak i wysoko zmineralizowana. Do wyboru są wody gazowane i niegazowane (te pierwsze różnią się tym, że mają bąbelki, co jest efektem nasycenia wody dwutlenkiem węgla).

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, która woda mineralna jest najlepsza w smaku, gdyż jest to kwestia indywidualna. Faktem jest jednak to, że spożywać może ją każdy z nas, choć powinno się robić przerwy w jej piciu. Ze względu na obecność niektórych minerałów długotrwałe jej stosowanie może powodować magazynowanie związków w organizmie. Jedyną wadą wody mineralnej jest koszt opakowań w których ją zakupujemy, a także kwestie związane utylizacją nieekologicznych butelek. Dodatkowo woda butelkowana może zawierać szkodliwy dla organizmu mikroplastik(alternatywę stanowi zakup wody w szklanych butelkach).

Co zawiera woda z kranu?

Wiele osób zastanawia się, co tak naprawdę zawiera woda z kranu. Wokół kwestii spożywania kranówki narosło wiele mitów. Na świecie jest tylu przeciwników, co zwolenników tego rozwiązania. Jak już wiemy, woda kranowa zawiera przede wszystkim magnez i wapń – ale nie tylko. Obecne są w niej również m.in. potas i sód. Jeśli chodzi o zawartość szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów czy metali ciężkich, jest to monitorowane w stacjach uzdatniania, gdzie woda trafia bezpośrednio ze źródła (rzek, jezior i wód gruntowych).

Proces oczyszczania składa się z czterech etapów: koagulacji i flokulacji, sedymentacji i dezynfekcji. Podczas każdego z nich woda kranowa jest oczyszczana z zanieczyszczeń, aby była bezpieczna do spożycia. Wodociągi okresowo udostępniają wyniki badań wody, by każdy z użytkowników mógł sprawdzić co zawiera jego woda z kranu. Wiele zależy również od wieku oraz stanu instalacji i rurociągów doprowadzających wodę, które mogą negatywnie wpływać na jej jakość. Z założenia woda kranowa powinna być bezpieczna pod względem fizykochemicznym i mikrobiologicznym.

Picie wody z kranu zapewnia nam również ograniczenie ilości plastiku (w porównaniu z woda butelkowana) oraz znacznie mniejsze wydatki. A co z przegotowana wodą kranową? Po zagotowaniu z wody wytrącają się związki magnezu oraz wapnia (pojawia się charakterystyczny osad w czajniku) i nie są dostarczane do naszego organizmu, a sama woda zostaje zubożona i zmiękczona.

Zdarza się jednak, że pomimo uzdatniania w wodzie znajdują się metale ciężkie – jest to jednak najczęściej spowodowane korozją wewnątrz rurociągów. W przypadku starych instalacji rozwiązaniem jest stosowanie domowych filtrów do wody.

Mineralna woda prosto z kranu – to możliwe!

Czy woda mineralna z kranu jest możliwa? Tak, po zakupie odpowiedniego urządzenia mineralizującego. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń posiadających wkłady mineralizujące wodę. Jednym z nich są systemy odwróconej osmozy, które zarówno oczyszczają wodę poprzez membranę osmotyczną, pozbawiając ją zanieczyszczeń, bakterii i wirusów, ale także wzbogacają oczyszczona wodę o minerały.

Filtrowanie wody kranowej zmniejsza jej twardość, ilość zanieczyszczeń i zawartość chloru, przez co poprawia się smak.

Woda mineralna czy źródlana?

Woda źródlana – czy jest bezpieczna?

Inną opcją do rozważenia jest woda źródlana (czasem nazywana wodą surową lub wodą żywą). Pochodzi bezpośrednio z naturalnych źródeł i nie jest poddawana procesom uzdatniania lub filtrowania. Naturalne źródła to duże warstwy wodonośne (głębokie jeziora podziemne), które są daleko od zanieczyszczeń powierzchniowych. W porównaniu z wodą z kranu woda źródlana unika fluoryzacji i chlorowania.

Kolejną zaletą wody źródlanej jest to, że nie przechodzi ona przez setki kilometrów starych rur, ponieważ jest butelkowana u źródła. W wodzie mineralnej ilość składników mineralnych jest większa niż 500mg/l, woda źródlana zawiera mniej niż 500mg/l składników mineralnych, natomiast gdy składników mineralnych jest ponad 1000mg/l mówimy o wodzie leczniczej.

Jaki wpływ ma woda źródlana na nasz organizm? Naturalna woda źródlana ma szereg potencjalnych korzyści zdrowotnych. Zapobiega rozwojowi próchnicy, dodatkowo korzystnie wpływają na układ krążenia i cholesterol, zmniejsza bóle reumatyczne. Warto pamiętać, że choć woda źródlana jest bezpieczna dla ludzi, nie nadaje się do akwarium. Może zawierać w sobie pewne pierwiastki szkodliwe czy wręcz trujące dla ryb, a także zaburzać równowagę kwasowo-zasadową.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Informacje





Kategorie