Twarda woda? To nie problem! 

Co oznacza "twarda woda"?

Twarda woda to temat poruszany zarówno w spotach reklamowych jak i programach edukacyjnych, jednak wciąż niewiele osób wie na czym problem polega. Z chemicznego punktu widzenia, jest to parametr określany przez ilość minerałów zawartych w wodzie -  kationów wapnia (Ca2+) i magnezu (Mg2+), ale też żelaza i manganu. Im większe ich stężenie, tym twardość jest wyższa. Polce przyjmuje się, że dla wody pitnej powinna ona znajdować się na dość szerokiej skali między 60 a 550 Mg CaCO3. SZeroki zakres wynika z faktu, że twardość nie ma znaczenia z punktu widzenia zdrowia użytkowników. Bogata w pierwiastki mineralne woda, może mieć korzystny wpływ pozwalający na uzupełnienie niedoborów w organizmie. Jednak z punktu widzenia użytkownika sprzętów domowych, znaczna twardość może stanowić spory problem i wiązać się z koniecznością zmięczkania wody. 

Czy twarda woda to problem?

Mówiąc o skutkach posiadania w domu twardej wody, warto podkreślić, że są one wielorakie i często trudne do obserwacji. Sprawia to, że bardzo wiele osób dotkniętych skutkami jej użycia szuka rozwiązań w niewłaściwym miejscu – np. kupując inne kosmetyki czy uznając, że kolejna szybka wymiana sprzętu AGD "to norma". Warto więc wiedzieć, jaki wpływ na dom i jego mieszkańców może mieć bardzo obfita w składniki mineralne kranówka oraz jak sprawdzić twardość wody.

Jaki wpływ ma na człowieka?

Jak już wspomnieliśmy, z punktu widzenia ogólnego zdrowia twarda woda nie jest problemem. Jak zmierzyć twardość wody? Często twardą wodę 'widać gołym okiem'.  Może ona powodować szereg mniej lub bardziej uciążliwych utrapień w codziennym życiu. Między innymi są to:

  • przesuszanie skóry – wynikające z dużego stężenia wapnia i magnezu, które mogą wywoływać podrażnienia, zaczerwienienia czy nadmierną produkcję sebum,
  • problemy z włosami – które będą się trudniej układać, a ich odżywianie będzie mniej skuteczne,
  • nadmierne zużycie środków myjących – twarda woda wymusza zwiększenie ilości użytych środków myjących – mydła, żeli czy też szamponu,
  • problem ze spłukiwaniem – mogący prowadzić do problemów skórnych oraz skutkujący wzrostem rachunków,
  • kłopoty w kuchni – trafiający do potraw osad z czajnika i garnków, czy też nieestetyczne zacieki na naczyniach nie są co prawda szkodliwe, jednak z pewnością nie wyglądają apetycznie,
  • osady z kamienia – powstające na ściankach prysznica, płytkach czy szybach są bardzo brzydkie i wymagają szorowania przy użyciu odpowiednich środków.

W tym miejscu trzeba też dodać, że kranówka z dużą ilością minerałów może być "złodziejem czasu i pieniędzy". Usuwanie efektów jej oddziaływania często wymaga sporego zaangażowania oraz nakładów finansowych.

Zmiękczacz Supreme

Czy wpływa na sprzęty i instalacje?

Największy wpływ twarda woda wywiera na wszelkiego rodzaju przedmioty, które mają z nią stały kontakt, są to przede wszystkim elementy systemów grzewczych – piece, rury czy grzejniki, a także zmywarki, pralki, podgrzewacze wody użytkowej, garnki czy czajniki. Wrogiem wszystkich wymienionych urządzeń jest tzw. kamień kotłowy, który powstaje w wyniku rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu, czego efektem jest szaro-żółty osad. Teoretycznie nie jest on trudny do usunięcia, jednak jego stałe nawarstwianie może stanowić problem. Instalacje grzewcze pokryte nalotem słabiej przewodzą ciepło, zmniejsza się ich wydajność oraz zwiększa zużycie paliw. Gruba warstwa kamienia może powodować zwiększenie ciśnienia, korozję a nawet tworzyć zatory w rurach.

W przypadku czajnika pozbycie się warstwy węglanów wapnia i magnezu jest dość łatwe, za to w rurach, grzejnikach czy piecach jest ono dużo trudniejsze, a czasem wręcz niemożliwe. Niestety osadzanie się kamienia jest jedną z najczęstszych przyczyn kosztownych awarii kotłów i urządzeń AGD. Z kolei mocno zapchane instalacje nadają się jedynie do wymiany. Jedynym rozwiązaniem tych problemów są systemy zmiękczające wodę w całym domu.

Jak sprawdzić twardość wody?

Więc jak sprawdzić twardość ? Przede wszystkim poszukać w Internecie mapy twardości kranówki w Polsce, która dość ogólnie przedstawia rejony występowania największej mineralizacji. Warto przyjrzeć się również swojemu czajnikowi i garnkom, by sprawdzić, czy i jak szybko powstaje w nich warstwa osadu. Aby jednak dokładnie określić ilość wapnia i magnezu, konieczne jest wykonanie dokładniejszych analiz. Można to zrobić samodzielnie, z wykorzystaniem odpowiednich testerów, lub też zlecić badanie fizyko-chemiczne wody. Pomaga ono dokładnie określić stopnień występowania tego problemu i zdecydowanie ułatwi podjęcie kroków zaradczych, w postaci montażu odpowiednich filtrów zmiękczających wodę w domu czy mieszkaniu.

Jak zmierzyć twardość wody? Sprawdzić twardość wody można również za pomocą kropelkowego testera twardości wody. Tego typu badanie twardości wody pomoże w łatwy i szybki sposób wstępnie ocenić jaka woda płynie w naszym kranie. Tego typu testery również dostępne są w naszym sklepie. Jak zmierzyć twardość wody kropelkowym testerem dowiesz się z intrukcji jego użytkowania. badanie twardości wody można również wykonać w profesjonalnym laboratorium. 

Źródło: https://www.kzgw.gov.pl/

Jak poradzić sobie z kamieniem?

Co jasne, nawet najlepsze zmiękczacze i filtry nie będą w stanie oczyścić powierzchni już pokrytych osadem. Dlatego warto wiedzieć, jak sobie radzić w takiej sytuacji domowymi metodami:

  • ocet, kwasek cytrynowy i soda oczyszczona – wszystko to doskonale nadaje się do czyszczenia czajnika, garnków, płytek czy też zabrudzonej armatury. W większości przypadków może też zastąpić droższe środki chemiczne dostępne w sklepach,
  • substancje odkamieniające i zmiękczające do pralek oraz zmywarek – ich regularne stosowanie pozwala na utrzymanie w czystości grzałki czy innych miejsc, na których osadza się nalot,
  • zaawansowane odkamieniacze do instalacji grzewczych – ich użycie najlepiej zlecić profesjonalistom, gdyż wymaga to odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Działania tego typu pozwalają zdecydowanie wydłużyć okres użytkowania kaloryferów i rur, jednak w przypadku bardzo dużych ilości osadów, niemożliwe jest ich całkowite usunięcie.

Czy warto inwestować w systemy zmiękczające wodę?

Twarda woda jest bardzo niebezpiecznym wrogiem w gospodarstwie domowym. Co gorsza, doraźne sposoby rozwiązywania tego zagadnienia są skuteczne tylko w ograniczonym zakresie i w praktyce pozwalają jedynie na usuwanie skutków, a nie przyczyny. Metodą na faktyczne pozbycie się tego problemu jest zmiękczanie wody w całym domu lub chociaż części przyłączy należących do najbardziej narażonych instalacji. Twarda woda w kranie jest poważnym problemem. Dlatego warto zadbać o odpowiedni system filtrów i zmiękczaczy. W odpowiednim wyborze może pomóc nasza firma, której specjaliści dysponują niezbędną wiedzą oraz doświadczeniem. Zapraszamy do współpracy!

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Informacje





Kategorie