Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności serwisu.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Dezynfekcja wody - wszystko co musisz wiedzieć

Dezynfekcja wody - wszystko co musisz wiedzieć 

Skąd się biorą zanieczyszczenia?

Dezynfekcja wody oraz instalacji jest istotnym elementem uzdatnienia wody i przygotowania jej do użytku. Przyczyny zanieczyszczeń możemy podzielić na kilka rodzajów: naturalne, antropogeniczne, zanieczyszczenia powstałe w wyniku różnego rodzaju prac ziemnych, a także celowe działania osób trzecich. Zanieczyszczenia naturalne zależą od składu podłoża geologicznego oraz naturalnego składu wody na danym terenie. Do zanieczyszczeń antropogenicznych zaliczamy zanieczyszczenie ściekami bytowymi lub zanieczyszczenia nawozami wód powierzchniowych i głębinowych.

Dezynfekcja czy czyszczenie?

Przyczyn zanieczyszczeń jest wiele, jednak w każdej z tych sytuacji wskazane jest wykonanie czyszczenia i dezynfekcji studni, którym poddajemy studnie zarówno głębinowe (wiercone) jak i kopane. 95% studni kopanych w Polsce ujmuje płytkie warstwy wodonośne, w których woda nie nadaje się do spożycia bez jej uzdatnienia. Podobnie w przypadku studni głębinowych, spory odsetek posiada przekroczenia dopuszczalnego stężenia żelaza i manganu lub podwyższoną twardość. Jakie są różnice między czyszczeniem a dezynfekcją studni? Czyszczenie polega na mechanicznym i chemicznym usunięciu zanieczyszczeń stałych i osadów ze studni.

Natomiast dezynfekcja wody w studni kopanej polega na dodaniu do wody środka dezynfekcyjnego (najczęściej chloru) o odpowiednim stężeniu i czasie działania, napełnieniu instalacji oraz jej płukaniu, które użytkownik wykonuje samodzielnie poprzez odkręcenie kranów i płukanie do zaniku zapachu. Minimalny czas przeznaczony na dezynfekcje powinien wynosić 12h, jednak optymalny czas to aż 24h. Zadaniem dezynfekcji studni jest usunięcie zanieczyszczeń biologicznych m.in. bakterii coli. Dezynfekcja wody w  studni głębinowej niewiele różni się od dezynfekcji studni kopanej, oprócz tego, że roztwór do dezynfekcji wtłaczany jest do studni za pomocą specjalnej pompy.

Do dezynfekcji studni używamy podchlorynu sodu, dwutlenku chloru oraz nadtlenku wodoru – wszystkie te środki posiadają atest PZH oraz inne stosowne dopuszczenia oraz są używane w dawkach i czasie określonym wymaganymi normami branżowymi. Koszt czyszczenia i dezynfekcji studni zależy od kilku czynników: głębokości studni, ilości i rodzaju zanieczyszczeń, lokalizacji, dostępu do studni oraz może ulec podwyższeniu w niektórych sytuacjach.

Najpierw badanie wody

Jeśli w Twojej studni wykryto przekroczenia mikrobiologiczne (bakterie grupy coli, e. coli, enterokoki itd.) możesz wykonać samodzielnie dezynfekcję studni i instalacji wg wytycznych dostępnych na oficjalnych stronach Sanepidów. Po tygodniu od dezynfekcji należy wykonać badanie wody, badanie możesz również wykonać u nas. Ze sprawozdaniem z badań zgłoś się do Nas. Jeśli wyniki badań wskażą na konieczność uzdatniania przygotujemy dla Ciebie niezobowiązującą i bezpłatną ofertę na działania bądź instalacje dezynfekcyjne.

Podobnie sprawa ma się z czyszczeniem studni. Nie polecamy jednak robić tego samodzielnie. Pamiętaj, że czyszczenie studni przeważnie nie poprawia jakości fizykochemicznej wody oraz nie usuwa zanieczyszczeń biologicznych.Czyszczenie i dezynfekcja studni kopanych oraz głębinowych pozwala utrzymać ujęcie wody w dobrym stanie technicznym i sanitarnym, pozwala również na możliwość kontroli ujęcia i uniknąć wielu awarii i przykrych niespodzianek. Czyszczenie i dezynfekcję studni wraz z badaniem wody należy wykonywać minimum co dwa lata, najlepiej raz na rok. Skuteczność tego typu działań zależy od systematyczności. Nie należy jednak oczekiwać, że czyszczenie oraz dezynfekcja znacząco i długotrwale poprawią parametry wody oraz że uczynią studnię całkowicie szczelną dla wód podskórnych.

Wykonawca usługi czyszczenia i dezynfekcji studni nie dysponuje danymi historycznymi dotyczącymi budowy studni, jej prawidłowej eksploatacji, wynikami jakości badań wody, danymi hydrogeologicznymi i nie ma na nie wpływu. W studni znajduje się woda z danego obszaru/warstwy wodonośnej i czyszczenie studni tego nie zmieni. Czyszczenie studni oddziałuje lokalnie, punktowo i nie ma wpływy na jakość wody napływającej. W związku z tym nie ma możliwości udzielenia gwarancji na usługę czyszczenia i dezynfekcji studni.

Produkty, które mogą Cię zainteresować: